Lékařství


Co je periferní cévní onemocnění?

Periferní cévní onemocnění (PVD) odkazuje na nemoci cév (tepny a žíly) mimo srdce a mozek. Přestože existuje mnoho příčin periferní cévní nemoci, lékaři běžně užívají termín onemocnění periferních cév se odkazovat na periferních tepen (onemocněním periferních tepen, PAD), podmínkou, že se vyvíjí, když tepny, které dodávají krev do vnitřních orgánů, zbraně, a nohy se zcela nebo částečně zablokovány v důsledku aterosklerózy.

Co je ateroskleróza?

Ateroskleróza je postupný proces, při němž tvrdě cholesterolu látky (desky) jsou uloženy ve stěnách tepen. Cholesterol plakety příčinou kornatění cévní stěny a zužování vnitřního kanálu (sníh) z tepny. Ateroskleróza proces začíná brzy v životě (jak brzy jako dospívající u některých lidí). Při ateroskleróze je mírné a tepen nejsou podstatně zmenšily, ateroskleróza nezpůsobuje žádné příznaky. Proto se mnozí dospělí obvykle nejsou vědomi, že jejich tepny jsou postupně hromadí cholesterolu plakety. Ale když se stane moderní aterosklerózy se stárnutím, to může způsobit kritické zúžení tepen vedoucí k ischemii tkání (nedostatek krve a kyslíku).

Tepny, které jsou zúžené na pokročilé ateroskleróze může způsobit onemocnění v různých orgánech. Například, pokročilé ateroskleróze koronárních tepen (tepny, které dodávají srdečního svalu) může vést k srdečnímu infarktu a anginy pectoris. Pokročilá ateroskleróza ze dvou krčních a mozkových tepen (tepny, které dodávají krev do mozku) může vést k mrtvici a tranzitorní ischemické ataky (TIAs). Pokročilá ateroskleróza v dolních končetinách může vést k bolesti při chůzi nebo cvičení (klaudikace), nedostatečné hojení ran, a / nebo bércové vředy.

Co jsou to sourozenci?

Někdy, navzdory přítomnosti těžké zablokování tepny, dané oblasti nestala bolestivé nebo ischemické kvůli přítomnosti kolaterálního oběhu, což znamená, že určité oblasti je dodáván z více než jednoho tepny do té míry, že blokáda jednoho plavidla nemá za následek závažné míře ischemie. Kolaterální oběh může vyvíjet v průběhu času na pomoc poskytnout okysličenou krev do oblasti, kde je zúžená tepna. Lékaři se domnívají, že pravidelné cvičení pod dohledem mohou stimulovat růst a rozvoj kolaterálního oběhu a zmírnění příznaků intermitentní klaudikace.