Lékařství


Jak se ateroskleróza způsobují nemoci?

Existují dva způsoby, jak způsobuje onemocnění ateroskleróza; 1) ateroskleróza může omezit schopnost zúžené tepny zvýšit dodávku krve a kyslíku do tkání během období zvýšené spotřeby kyslíku, jako při námaze, nebo 2) Kompletní obstrukce tepny trombem nebo embolus (trombus a embolus jsou formy vzniku krevních sraženin; viz níže) výsledkem nekrózy tkáně (smrt tkáně). Námahová angina pectoris a intermitentní klaudikace jsou dva příklady nedostatečné dodávky krve a kyslíku do tkání uspokojení poptávky; vzhledem k tomu, mrtvice a infarktu jsou příklady úmrtí tkáně způsobené kompletní tepny krevní sraženinou.

Existuje mnoho podobností mezi onemocnění koronární arterie (ateroskleróza zahrnovat tepny srdce) a periferních tepen. Například, U pacientů s anginou pectoris námahová typicky mít žádné příznaky v klidu. Ale při námaze kriticky snížil věnčité tepny nejsou schopny rostoucí krve a kyslíku dodání s ohledem na zvýšenou kyslíku potřeby srdečního svalu. Nedostatek krve a kyslíku způsobuje bolest na hrudi (námahová angina pectoris). Námahová angina pectoris obvykle odezní, pokud se pacient opře. U pacientů s intermitentní klaudikace, zužoval tepny v dolních končetinách (například, zúžené tepny v tříslech) nemůže zvýšit krevní a dodávku kyslíku do lýtkových svalů při chůzi. Tito pacienti bolest v lýtku svaly, které bude jen ustupovat po odpočinku.

Pacienti s nestabilní anginou pectoris se kriticky snížil věnčitých tepen, které nelze dodat dostatek krve a kyslíku do srdečního svalu iv klidu. Tito pacienti mají bolesti na hrudi v klidu a jsou v bezprostřední riziko vzniku srdečního infarktu. Pacienti s těžkou artérie v nohou mohou rozvinout klidu bolest (obvykle v nohou). Zbytek bolest představuje takové těžké occlusion, že tam je nedostatečný přívod krve do nohou ani v klidu. Oni jsou vystaveni riziku vzniku vředů na nohou a gangrény.

Pokud jsou tepny zúžené v důsledku aterosklerózy, krevní sraženiny v inklinuje k zúžené oblasti, tvořící takzvaný trombus (množné tromby). Někdy kusy trombů oddělí a cestovat v krevním řečišti, dokud nejsou v pasti užší špičkou v tepně, po kterém již nemůže projít. Trombus nebo kus trombu, který cestuje na jiné místo se nazývá embolus (pleurální embolie). Trombů a embolie může způsobit náhlé a úplné ucpání tepny, vede k odumření tkáně (smrt tkáně).

Například, úplné ucpání koronární tepny trombem tím způsobí infarkt, zatímco úplné zablokování krční nebo mozkové tepny způsobí cévní mozkovou příhodou. Embolie pocházejícího z aterosklerózy v aortě (Hlavní tepna dodává krev do těla) může bránit malé tepny v nohou, za následek bolestivé a modré (cyanotické) prsty, vředů na nohou, a dokonce i sněť.