Lékařství


Jaké jsou komplikace periferních tepen?

Ve vzácných případech, snížil oběhu končetin charakteristika periferních tepen může vést k otevřené rány, které se nehojí, vředy, gangréna, nebo jiná zranění končetin. Tyto oblasti, které nedostávají adekvátní průtok krve jsou také náchylnější k rozvoji infekce, a v extrémních případech, amputace může být nezbytné.

Jaké jsou další příčiny periferních cévních onemocnění?

Řadu podmínek, jako vaskulitida (zánět krevních cév, vyskytující se buď jako základní podmínku, nebo spojené s chorobami pojiva jako lupus) může dojít k poškození krevních cév v celém těle. Poranění krevních cév (z nehod, jako jsou automobilové nehody nebo sportovní úrazy), krev-poruchy srážlivosti krve, a poškození cév během operace může také vést k ischemii tkání.

Tkáňová ischemie může dojít také v nepřítomnosti aterosklerózy nebo jiné abnormality tepen. Jeden příklad stavu, v jakém se cévy nejsou poškozené, je Raynaudova nemoc, který je věřil nastat kvůli křečím v krevních cévách přivedl na stres, kouření tabáku, nebo chladném prostředí.

Vzhledem k tomu, aterosklerózy periferních tepen (PAD) je zdaleka nejčastější příčinou onemocnění periferních cév, zbytek tohoto článku se zaměřuje na periferních tepen.