Lékařství


Jak se periferních tepen diagnostikována?

Během vyšetření zdravotního stavu, Váš lékař může hledat známky, které svědčí o periferních tepen, včetně slabé nebo chybějící tepny pulsy v koncích, specifické zvuky (Volal hluk) , které lze slyšet přes tepny se stetoskopem, změny krevního tlaku v končetinách v klidu a / nebo během cvičení (běžecký pás test), a barva kůže a nehtů změny v důsledku ischémie tkáně.

Kromě historii příznaků a fyzické příznaky onemocnění periferních tepen je popsáno výše, lékaři mohou používat zobrazovací testy v diagnostice onemocnění periferních arterií. Tyto zobrazovací testy zahrnují:

* Doppler ultrazvuk – Forma ultrazvukového (měření vln vysokofrekvenční zvuk, který se odráží od tkání) , která dokáže detekovat a měřit průtok krve. Doppler ultrazvuk se používá k měření krevního tlaku za kolena a kotníky na. U pacientů s významným periferních tepen v nohách, krevní tlak v oblasti kotníku bude nižší, než je krevní tlak v náručí (brachiálního krevního tlaku). Indexu kotník-paže (ABI) je odvozen z počtu dělení kotníku krevní tlak tím, brachiální krevní tlak. ABI z .9 na 1.3 je normální, ABI menší než 0.9 naznačovat přítomnost periferních tepen v tepnách dolních končetin, ABI a níže 0.5 obvykle označuje těžkou arteriální okluze v nohách.

* Duplexní ultrazvuk – je barva pomáhá non-invazivní techniku pro studium tepen. Ultrazvukových sond mohou být umístěny na kůži overlying tepen a může přesně zjistit místo tepny, stejně jako měření stupně obstrukce.

* Angiografie – Angiografie je zobrazovací postup ke studiu krevních cév podobné koronární angiogram. To je nejpřesnější test k detekci polohy(s) a závažnost artérie, stejně jako zajištění nákladu. Malé duté plastové trubky (katetry) jsou pokročilé z malé kožní defekt na tříslo (nebo paže), pod vedením x-ray, do aorty a tepen. Jód kontrast “barvivo,” se pak vstříkne do tepny, zatímco x-ray video je zaznamenáno. Angiogram dává lékař obraz o umístění a závažnosti zúžené tepny segmentů. Tato informace je důležitá při pomoci lékaře vybraných pacientů pro angioplastiku nebo chirurgické bypass (viz níže).

Vzhledem k tomu, x-ray je invazivní angiografie s možnými vedlejšími účinky (jako je zranění cév a reakce kontrastní barvy), není použit pro počáteční diagnózu periferních tepen. Používá se pouze, když je pacient s těžkou periferní symptomy nemoci tepen v úvahu pro angioplastiku nebo chirurgie. Množství různých zobrazovacích metod byly použity v angiografii vyšetření, včetně x-paprsky, magnetickou rezonancí (MRI), a počítačová tomografie (CT) skenuje.

* Magnetickou rezonancí (MRI) angiografie využívá magnetismus, rádiové vlny, a na počítači produkovat obrazy tělesných struktur a má tu výhodu, vyhýbat se x-ray záření.