Lékařství


Angioplastika – Periferní cévní onemocnění

Angioplastika je non-chirurgický zákrok, který může rozšířit zúžené nebo zablokované cévy. Tenké trubičky (katétr) se vkládá do tepny v tříslech nebo paží, a postoupil do oblasti zúžení. Malý balon na hrotu katetru je pak nahuštěny na zvětšení zúžení tepny,. Tento postup je také běžně provádí se rozšířit zúžené oblasti věnčitých tepen, které dodávají krev do srdečního svalu.

Někdy cévka technika se používá k vložení stentu (válcové pletivo trubice) do postižené oblasti tepny udržet otevřené tepny. V ostatních případech, trombolytické léčby (léky, které rozpouštějí krevní sraženiny) mohou být dodána do blokován oblasti prostřednictvím katetru.

Angioplastika nevyžaduje celkové anestezii a mohou být prováděny prostřednictvím intervenčního radiologa., kardiolog, nebo cévní chirurg. Obvykle, lokální anestetikum v oblasti zavedení katetru a mírné sedativum, jsou uvedeny. Hlavní komplikace jsou vzácné angioplastiky, ale může dojít. Patří mezi ně poškození tepny nebo krevní sraženiny, nadměrného krvácení z místa zavedení katetru, a náhlé uzavření nádoby (ucpání ošetřené plochy vyskytující se v 24 doba řízení).

I přes tato rizika, celkový výskyt komplikací je nízká a výhody angioplastiky (bez celkové anestézie, žádný chirurgický řez, a schopnost vrátit se do běžné činnosti během několika dní) převyšují jeho rizika. Obvykle jeden-noc pobytu v nemocnici je nutný, pokud se provádí angioplastika.

Angioplastika je indikována, pokud má pacient klaudikace, která omezuje jeho činnosti a nereaguje na výkon, léky, a životního stylu opatření. Většina lékařů také doporučují angioplastika, kdy onemocnění je velmi závažné a je kontaktním, lokalizované zúžení, která je přístupná pomocí katetru. Jestliže pacient je příliš nemocný na operaci a má závažné ischemie (snížení kyslíku) že hrozí ztráta končetiny, angioplastika může být také pokus.

Některé případy periferních tepen může být obtížnější k léčbě angioplastikou. Například, blokády ve více malých tepen na nohou nebo blokády ve velmi malých plavidel nesmí být léčitelná touto metodou.

Cryoplasty je novější forma angioplastiku, ve kterém je zmrazení slouží k otevření zúžené tepny. Při tomto postupu, balón na katétru je naplněn kapalinou oxidu dusného, které mrazí a ničí plaket uvnitř tepny.