Lékařství


Jaké další typy cévních lézí ovlivnit centrální nervový systém?

Kromě AVM, další tři hlavní typy vaskulární léze mohou vznikat v mozku nebo míchy: cavernous malformations, kapilární telangiectases, a žilní malformace. Tyto léze mohou být prakticky kdekoli v rámci centrální nervové soustavy, ale na rozdíl od AVM, nejsou způsobeny vysoce-rychlost průtoku krve z tepen do žil. Na rozdíl od, kavernózní malformace, telangiectases, a žilní malformace jsou všechny low-flow léze. Namísto kombinace tepen a žil, každý z nich se týká pouze jednoho typu krevních cév. Tyto léze jsou méně nestabilní než AVM a nepředstavují stejné poměrně vysoké riziko významného krvácení. Obecně, nízká-flow léze mají tendenci způsobovat méně znepokojující neurologické příznaky a vyžadují méně agresivní léčba než dělat AVM.

* Kavernózní malformace. Tyto léze jsou tvořeny ze skupin pevně zabalený, abnormálně tenké-obezděný, malé krevní cévy, které vytlačují běžné neurologické tkáně v mozku nebo míchy. Nádoby jsou naplněné pomalu-pohybovat nebo stagnující krev, která je obvykle sražených nebo ve stavu rozkladu. Stejně jako AVM, kavernózní malformace mohou toulat se ve velikosti od několika zlomků palce na několik cm v průměru, v závislosti na počtu krevních cév zapojených. Někteří lidé rozvíjet vícečetné léze. Přestože kavernózní malformace obvykle nemají a krvácení vážně jako AVM dělat, oni někdy úniku krve do okolních tkání, protože neurologické stěnách cév zúčastněných jsou velmi křehké. Ačkoli oni jsou často ne jak příznačný jak AVM, kavernózní malformace může způsobit záchvaty u některých lidí. Po AVM, kavernózní malformace typ cévní léze s největší pravděpodobností vyžadovat léčbu.
* Kapilární telangiectases. Tyto léze se skládají ze skupin abnormálně oteklé kapilár a obvykle měří méně než palec v průměru. Kapiláry jsou nejmenší ze všech krevních cév, s průměrem menším než lidský vlas; mají prostor k přepravě pouze malého množství krve, a krev teče přes tyto lodě velmi pomalu. Vzhledem k těmto faktorům, telangiectases vzácně způsobit rozsáhlé škody na okolních mozku nebo míchy tkání. Jakékoliv izolované krvácení, které se vyskytují jsou mikroskopické velikosti. Tedy, léze jsou obvykle benigní. Však, v některých dědičných onemocnění, ve kterém lidé vytvářejí velké množství těchto lézí (viz níže), telangiectases může přispět k rozvoji nespecifické neurologické příznaky, jako jsou bolesti hlavy nebo záchvaty.
* Žilní malformace. Tyto léze se skládají z abnormálně rozšířené žíly. Konstrukční vada obvykle nenarušuje funkci cév, který je odvádět kyslík-vyčerpané krev pryč od těla tkání a vrátí jej do plic a srdce. Žilní malformace vzácně krvácení. Stejně jako u telangiectases, Nejvíce žilní malformace nevytvářejí symptomy, odhaleno, a následná benigní průběh.