Lékařství


Co je příčinou osteoartrózy?

Primární osteoartróza je většinou spojené se stárnutím. Se stárnutím, obsah vody v chrupavky roste, a protein makeup chrupavky degeneruje. Nakonec, chrupavka začíná degenerovat na odlupování nebo se nacházejí v malých trhlin. V pokročilých případech, tam je celková ztráta chrupavky polštář mezi kosti kloubů. Opakované využití opotřebovaných kloubů v průběhu let může dráždit a roznítit chrupavky, způsobující bolest a otoky. Ztráta chrupavky polštář způsobuje tření mezi kostmi, což vede k bolesti a omezení pohyblivosti kloubů. Zánět chrupavky může také podněcovat nové kostní výrůstky (ostruhy, označuje také jako osteofyty) tvořit kolem kloubů. Artróza občas mohou vyvinout ve více členů jedné rodiny, implikovat dědičný (genetický) základ pro tuto podmínku.
Normální a artritické klouby Ilustrace – Osteoartróza

Sekundární osteoartróza je způsobeno jiným onemocněním,. Podmínky, které mohou vést k sekundární osteoartrózy, zahrnují obezitu, opakoval trauma nebo chirurgie na společné struktury, abnormální spoje při narození (vrozených vad), dna, cukrovka, a dalších hormonů poruchy.

Obezita způsobuje osteoartrózy zvýšením mechanické namáhání chrupavky. Vlastně, vedle stárnutí, obezita je nejsilnější rizikový faktor osteoartrózy kolena. Časný vývoj osteoartrózy kolena mezi vzpěrači je věřil být z části kvůli jejich vysoké hmotnosti těla. Opakované trauma kloubní tkáně (vazy, kosti, a chrupavky) je věřil vést k předčasnému osteoartrózy kolena ve fotbale hráčů. Zajímavě, Studie nebyly nalezeny zvýšené riziko osteoartrózy na dlouhé vzdálenosti-běžci.

Crystal vklady v chrupavce může způsobit degeneraci chrupavky a osteoartrózy. Krystalů kyseliny močové způsobit artritidu ve dnu, zatímco krystaly vápníku Pyrofosforečnan způsobit artritidu v pseudogout.

Někteří lidé se narodí s abnormálně tvarované klouby (vrozených vad) které jsou náchylné k mechanickému opotřebení, příčinou předčasného degeneraci a ztrátu kloubní chrupavky. Artróza kyčelních kloubů je obyčejně spojené se strukturálními abnormalitami těchto spojů, které byly přítomny od narození.

Hormonální poruchy, jako je diabetes a poruchy růstového hormonu, jsou také spojené s předčasným opotřebením chrupavky a sekundární osteoartrózy.