Lékařství


Jaká je léčba osteoartrózy?

Kromě snížení hmotnosti a odstranění činností, které nezpůsobí nadměrné namáhání kloubní chrupavky, není tam žádná specifická léčba zastavit degeneraci chrupavky nebo opravit poškozené chrupavky u osteoartrózy. Cílem léčby osteoartrózy je snížení bolesti kloubů a zánětu při současném zlepšení a udržení funkce kloubů. U některých pacientů s osteoartrózou mají minimální nebo žádnou bolest a nemusí léčbu. Jiní mohou těžit z konzervativních opatření, jako je zbytek, cvičení, dieta ovládání redukce hmotnosti, fyzickou a pracovní terapii, a mechanická zařízení, podpora. Tato opatření jsou zvláště důležité při velké, hmotnost-ložiska klouby jsou zapojeny, jako boky nebo kolena. Vlastně, dokonce mírný snížení hmotnosti může pomoci snížit příznaky osteoartrózy velkých kloubů, jako jsou kolena a kyčle. Léky jsou používány k doplnění fyzických výše popsaná opatření. Léky mohou být použity lokálně, zaujatý orálně, nebo injekcí do kloubů snížit zánět kloubu a bolest. Když konzervativní opatření nevedou k dostatečné kontrole bolesti a zlepšení funkce kloubů, Operace mohou být považovány za.

Klidová bolest kloubů snižuje tlak na klouby a zmírňuje bolest a otok. Pacienti jsou požádáni, aby jednoduše snížit intenzitu a / nebo frekvence činností, které důsledně způsobit bolesti kloubů.

Cvičení obvykle nemá zhoršit osteoartrózy když hrál na úrovních, které nezpůsobují bolest kloubů. Cvičení je užitečné v léčbě osteoartrózy v několika ohledech. První, posiluje svalovou podporu kolem kloubů. Zabraňuje také spoje z “zamrznutí” a zlepšuje a udržuje pohyblivosti kloubů. Konečně, pomáhá při snižování hmotnosti a podporuje vytrvalost. Uplatnění místních tepla před a po studené zábaly cvičení může pomoci zmírnit bolest a zánět. Plavání je zvláště vhodný pro pacienty s osteoartrózou, protože umožňuje pacientům, aby cvičení s minimálním dopadem namáhání kloubů. Jiné populární cvičení patří chůze, stacionární jízda na kole, a lehký trénink.

Fyzioterapeutů může poskytnout podporu zařízení, jako dlahy, hole, chodítka, a rovnátka. Tato zařízení mohou být užitečné při snižování napětí na klouby. Ergoterapeuti může posoudit požadavky denních aktivit a navrhnout další zařízení, která mohou pomoci lidem v práci nebo doma. Prstu dlahy mohou podporovat jednotlivé klouby prstů. Poklesy parafín, teplé vody vsákne, a noční bavlněné rukavice mohou pomoci zmírnit symptomy ruce. Páteře příznaky mohou zlepšit s krční límec, Bederní korzet, nebo pevnou matraci, v závislosti na tom, co oblasti jsou zapojeny.

V mnoha pacientů s osteoartrózou, mírné bolesti, jako je aspirin a paracetamol (Tylenol) může být dostatečná léčba. Studie ukázaly, že paracetamol uvedeny v přiměřených dávkách může často být stejně účinný jako léky předpis anti-pobuřující v mírnění bolesti u osteoartrózy kolena. Vzhledem k tomu, acetaminophen má méně gastrointestinálních nežádoucích účinků než NSAID, zejména u starších lidí, paracetamol je obecně preferované počáteční léky podané pacientům s osteoartrózou. Lék na uvolnění svalů v křeč může být rovněž uveden dočasně. Bolest-odlehčení krémy nanáší na kůži nad klouby mohou poskytnout úlevu od drobných bolest artritidy. Mezi příklady patří kapsaicin (ArthriCare, Zostrix), salycin (Aspercreme), methyl salicylát (Ben-Gay, Icy Hot), a mentol (Flexall).

Nové ošetření patří anti-pobuřující mléko, diklofenak (Voltaren Gel) a diklofenak patch (Flector Patch), které se používají k úlevě od bolesti osteoartrózy.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) jsou léky, které se používají ke snížení bolesti a zánětu v kloubech. Příklady NSA jsou kyselina acetylsalicylová (Ecotrin), ibuprofen (Motrin), nabumetone (Relafen.), a naproxen (Naprosyn). To je někdy možné použít NSA na chvíli přestat a pak jim za dobu bez příznaků opakující, čímž by se snížila strana-účinek rizika.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky NSAID zahrnovat gastrointestinální obtíže, jako jsou žaludeční potíže, křeče průjem, vředy, a dokonce i krvácení. Riziko těchto a dalších nežádoucích účinků se zvyšuje u starších pacientů. Novější NSAID nazývaných inhibitory COX-2 inhibitory byly navrženy tak, že mají méně toxicita žaludku a střev. Vzhledem k tomu, osteoartróza příznaky se liší a může být intermitentní, tyto léky mohou být uvedeny pouze tehdy, když nastanou bolesti kloubů nebo před činností, které mají tradičně přinesla na symptomy.

Některé studie, ale ne všechny, navrhli, že alternativní léčba s doplňky stravy glukosamin a chondroitin mohou zmírnit příznaky bolest a ztuhlost pro některé lidi s osteoartrózou. Tyto doplňky jsou dostupné v lékárnách a zdraví-obchody s potravinami bez lékařského předpisu, ačkoli není tam žádná jistota ohledně čistoty výrobků nebo dávku účinné látky, protože nejsou sledovány ze strany USA. FDA. Národní instituty zdraví je studium glukosamin a chondroitin v léčbě osteoartrózy. Jejich počáteční výzkum prokázal jen malou výhodu zmírnění bolesti pro ty s nejtěžšími osteoartrózy. Další studie, to je doufal, že, objasní mnohé otázky týkající se dávkování, bezpečnost, a účinnosti těchto přípravků pro osteoartrózu. Pacienti užívající ředění krve by měli být opatrní při užívání chondroitin, jak to může zvýšit na ředění krve a způsobit nadměrné krvácení. Rybí olej-doplňky Bylo prokázáno, že některé anti-pobuřující vlastnosti, a zvýšení dietní ryby sání a / nebo s rybí olej-kapsle (omega-3 kapsle) může někdy snížit zánět artritidy.

Zatímco ústní kortizon je obecně ne použitý v léčbě osteoartrózy, když injekčně přímo do zanícené klouby, to může rychle snížit bolest a obnovit funkci. Vzhledem k tomu, opakované injekce kortizonu mohou být škodlivé pro tkání a kostí, jsou vyhrazeny pro pacienty s výraznější příznaky.

Pro přetrvávající bolesti těžké osteoartrózy kolene, které nereaguje na snížení hmotnosti, cvičení, nebo léky, sérii injekcí kyseliny hyaluronové (Synvisc, Hyalgan) do kloubu může být někdy užitečné, zvláště pokud operace není považována za. Tyto produkty Zdá se, že práci dočasně obnovit tloušťka kloubní tekutiny, umožňující lepší společné mazání a dopad schopnost, a možná přímo ovlivňuje receptory bolesti.

Chirurgie je obecně rezervován pro pacienty s osteoartrózou, která je obzvláště závažná, nereagují na konzervativní léčbu. Artroskopie, diskutoval nahoře, může být užitečné při podezření na chrupavky slzy. Osteotomie je kost-vyhoštění, které mohou pomoci přestavět některé deformity u vybraných pacientů, obvykle ti s kolenem nemoci. V některých případech, hrozně zdegeneroval spoje jsou nejlépe ošetřeny fúze (artrodéza) nebo nahrazení umělého kloubu (kloubu). Totální endoprotézy kyčelního a kolenního náhrady jsou v současnosti běžně provádí v komunitě nemocnicích po celých Spojených státech. Ty mohou přinést dramatickou úlevu od bolesti a zlepšení funkce.