Lékařství


Co je to dna? Co je hyperurikémie?

Dna je onemocnění, které vyplývá z přetížení kyseliny močové v těle. Toto přetížení kyseliny močové vede k tvorbě drobných krystalů kyseliny močové, že vklad ve tkáních těla, především klouby. Když krystaly tvoří v kloubech, způsobuje opakované útoky kloubních zánětů (artritida). Dna je považován za chronický a progresivní onemocnění. Chronická dna může také vést k ložiska černého kostek kyseliny močové ve tkáních, zejména v okolí kloubů a může způsobit destrukci kloubu, snížená funkce ledvin, a ledvinové kameny (nefrolitiázy).

Dna má jedinečné vyznamenání za bytí jedno z nejčastěji zaznamenány zdravotní onemocnění v celé historii. To je často spojené s zděděné abnormality v těle je schopnost zpracovat kyseliny močové. Kyselina močová je produkt rozpadu purinů, které jsou součástí mnoha potravin, které jíme. Abnormality při manipulaci kyseliny močové může způsobit bolestivé útoky artritidy (dna útok), ledvinové kameny, a zablokování ledvin-filtrování tubuly s krystaly kyseliny močové, vedoucí k selhání ledvin. Na druhé straně, někteří lidé mohou rozvíjet pouze zvýšený krevní hladiny kyseliny močové (hyperurikémie) bez projevů dny, jako je artritida nebo problémy s ledvinami. Stav zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi bez příznaků se označuje jako asymptomatická hyperurikémie. Asymptomatická hyperurikémie je považován za předchůdce stavu k rozvoji dny. Termín dna označuje nemoc, která je způsobena přetížením kyseliny močové v těle, vedoucí bolestivé artritických útoky a vklady hrudek z krystalů kyseliny močové v tělních tkáních.

Dnavé artritidy je typicky velmi bolestivé útok s rychlým nástupem zánět kloubu. Zánětem kloubů se vysráží vklady krystalů kyseliny močové v kloubní tekutiny (synoviální tekutiny) a společné podšívka (synoviální výstelky). Intenzivní zánětem kloubů se vyskytuje jako imunitní systém reaguje, příčinou bílých krvinek pohltit krystalů kyseliny močové a chemických poslů zánětu být propuštěn, což vede k bolesti, teplo, a zarudnutí kloubních tkání. Jak postupuje dna, útoky dnavé artritidy se obvykle vyskytují častěji a často v dalších kloubů.

Kdo je ovlivněn dna?

Přibližně 5 milionů lidí ve Spojených státech trpí dnou. (Věděli jste, že nikdo jiný než Benjamin Franklin měl strašně bolestivé dnavá artritida?) Dna je devětkrát častější u mužů než u žen. Je převážně útoky mužů po pubertě, s vrcholem věku 75. U žen, dna útoky se obvykle objevují po menopauze.

Zatímco zvýšená hladina kyseliny močové v krvi může znamenat zvýšené riziko dny, vztah mezi hyperurikémie a dna je nejasný. Mnoho pacientů s hyperurikémií nevyvinou dnu (asymptomatická hyperurikémie), zatímco u některých pacientů s opakovaným záchvatům dny mají normální nebo nízký krevní hladiny kyseliny močové. Vlastně, krevní hladina kyseliny močové se často snižuje v průběhu akutní záchvat dny. Mezi mužské populace ve Spojených státech, přibližně 10% mají hyperurikémie. Však, jen malá část z těch, s hyperurikémií budou skutečně vyvíjet dna.