Lékařství


Co jsou to dny příčiny a rizikové faktory?

Kromě dědičné abnormality při manipulaci kyseliny močové, dalších rizikových faktorů pro rozvoj dnu, zahrnují obezitu, nadměrné tělesné hmotnosti (především v mládežnických), střední až těžké příjem alkoholu, vysoký krevní tlak, a abnormální funkce ledvin. Některé léky, jako jsou thiazidová diuretika (hydrochlorothiazidem [Dyazide]), nízké dávky aspirinu-, niacin, cyklosporin, tuberkulózy léky (pyrazinamidu a ethambutol), a jiní mohou také způsobit zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi a vede ke dnu. Mimoto, některé choroby vést k nadměrné produkci kyseliny močové v těle. Příklady těchto onemocnění patří leukemie, lymfomy, hemoglobin a poruchy.

Zajímavě, jedna studie prokázala zvýšený výskyt abnormálně nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreózy) u pacientů s dnou.

U pacientů s rizikem vzniku dny, určitých podmínek může vyvolat akutní ataky dny. Tyto podmínky zahrnují dehydrataci, poranění kloubu, horečka, nadměrné konzumaci, těžká konzumace alkoholu, a nedávný chirurgický zákrok. Dna útoky vyvolané nedávný chirurgický zákrok pravděpodobně souvisí se změnami v těle-rovnováhu tekutin jako u pacientů dočasně přerušit normální ústní příjem tekutin v období přípravy a po jejich provoz.