Lékařství


Jaké jsou příznaky dna?

Malých kloubů u základu palce je nejčastější místo akutní záchvat dny artritidy. Akutní záchvat dnavou artritidou u základu palce je lékařsky jen dna. Ostatní spoje, které jsou běžně postiženy jsou kotníky, kolena, zápěstí, prsty, a lokty. Akutní dnu útoky jsou charakterizovány rychlý nástup bolesti v postiženém kloubu následuje teplo, otok, načervenalého zbarvení, a označené něha. Něha může být intenzivní, takže i deku dotýká kůže nad postiženého kloubu může být nesnesitelná. Pacienti mohou rozvinout horečka s akutní dnou útoky. Tyto bolestivé útoky, které obvykle odezní do hodiny až dny, s nebo bez léků. Ve vzácných případech, útok může trvat týdny. Většina pacientů s dnou zažije opakované útoky artritidy v průběhu let.

Krystalů kyseliny močové se mohou ukládat v malé tekutiny-naplněné vaky (burz) kolem kloubů. Tyto kyseliny močové krystaly mohou vyvolat zánět burz, což vede k bolesti a otoky v okolí kloubů (stav nazývaný burzitida). Ve vzácných případech, dnu vede k chronickým zánětem kloubů typ, který napodobuje revmatoidní artritidy.

U chronické (tophaceous) dna, tvárné hmoty krystalů kyseliny močové (tofy) vkladů v různých měkkých tkání-oblasti těla. I když oni jsou nejvíce obyčejně nalezené jako tvrdé uzliny kolem prstů, na špičkách kolena, v uších, a kolem palce, tofy uzliny se mohou objevit kdekoli v těle. Byly hlášeny v neočekávaných oblastech, jako je v hlasivek nebo (zřídka) dokonce kolem míchy. Když tofy objeví v tkáních, dna podmínkou je, aby se cítil představují podstatnou přetížení kyseliny močové v těle.