Lékařství


Jak se dnavá artritida diagnostikována?

Dna je podezřelá, kdy pacient zprávy historie útoků bolestivé artritidy, především na bázi prstů. Kotníky a kolena jsou další nejčastěji podílejí spoje dna. Dna obvykle napadne jedno společné najednou, zatímco jiné artritidy podmínky, jako je systémový lupus a revmatoidní artritidy, obvykle útok více kloubů současně.

Nejspolehlivějším testem dna je nález krystalů kyseliny močové ve vzorku o kloubní tekutiny získané na základě společné aspirace (operace menisku). Punkce je společný postup úřad provádí v místním znecitlivění. Použitím sterilní techniky, tekutina je zpět (aspirated) z zanícený kloub pomocí injekční stříkačky a jehly. Kloubní tekutiny je pak analyzován na krystalů kyseliny močové a infekce. Lesklý, jehla-jako kyseliny močové krystaly jsou nejlépe zobrazí se speciálním polarizačním mikroskopem. Diagnózu dnu může být také tím, že najde tyto kyseliny močové krystaly z materiálu sáním z tofy uzliny a bursitida tekutiny. I když mnoho lékařů může udělat postup, revmatologů jsou specialisté, kteří jsou vyškoleni v tomto hodnocení.

Někdy, u pacientů s klasickou historii a příznaky dny lze úspěšně léčit, a předpokládá se, že dny, aniž by prošly punkce. Však, , kterým se stanoví pevné diagnózy je ještě lepší, protože ostatní podmínky mohou napodobovat dna. Patří k nim další krystal-indukované artritidy tzv. pseudogout, psoriatická artritida, revmatoidní artritidy, infekce a dokonce i ve společném.

X-záření může být někdy užitečné, a může se ukázat, tofy-krystal vkladů a poškození kostí v důsledku opakované záchvaty zánětu. X-paprsky mohou být také užitečné pro sledování účinků chronické dny na klouby.