Lékařství


Co je k léčbě dny?

Existují dva klíčové pojmy nezbytné k léčbě dny. První, to je důležité zastavit akutní zánět kloubů postižených artritidou dnavá. Druhý, je důležité řešit dlouhodobý management nemoci, aby se předešlo budoucím dnavá artritida útoků a zmenšit dnavé tofy krystalu vklady v tkáních.

K léčbě akutní ataky dnavé artritidy zahrnuje opatření a léky, které snižují zánět. Zabránění budoucím akutní dnu útoků je stejně tak důležitá jako léčení akutní artritidy. Prevence akutní dnu zahrnuje zachování adekvátní příjem tekutin, redukce hmotnosti, změny ve stravování, snížení konzumace alkoholu, a léky na snížení hladiny kyseliny močové v krvi (snížit hyperurikémie).

Zachování adekvátní příjem tekutin pomáhá zabránit útokům akutní dny. Dostatečný příjem tekutin také snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů u pacientů s dnou. Alkohol je známo, že má diuretické účinky, které mohou přispět k dehydrataci a urychlit akutní dnu útoky. Alkohol může také ovlivnit metabolismu kyseliny močové způsobit hyperurikémii. Proto, alkohol má dva hlavní účinky, které zhorší dny tím, že brání (zpomaluje) vylučování kyseliny močové z ledvin, jakož i tím, že způsobí dehydratace, oba, které přispívají k vysrážení krystalů kyseliny močové v kloubech.

Dna stravy

Dietní změny mohou přispět ke snížení hladiny kyseliny močové v krvi. Vzhledem k tomu, purinové chemikálie jsou převedeny do těla do kyseliny močové, purin-potraviny bohaté jsou odmítány. Příklady potravin bohatých na puriny jsou korýši a maso orgánů jako jsou játra, mozky, ledviny, a brzlík. Výzkumní pracovníci hlásili, obecně, že maso nebo mořské plody spotřeba zvyšuje riziko dny útoků, zatímco spotřeba mléka a mléčných výrobků Zdálo se, že se snížilo riziko. Příjem bílkovin nebo purin-bohaté zeleniny spotřeba není spojeno se zvýšeným rizikem dny. Celkem příjem alkoholu byl silně spojený se zvýšeným rizikem dny (pivo a alkohol byly zvláště silné faktory). Fruktóza z kukuřičného sirupu v nealkoholických nápojů také zvyšuje riziko dny.

Snižování hmotnosti může být užitečné při snižování rizika opakujících se záchvatech dny. To je nejlépe dosaženo snížením příjmu tuků a příjem kalorií, v kombinaci s pravidelným aerobním cvičením program.