Lékařství


Jaké jsou příznaky lymské boreliózy?

Lymská borelióza postihuje různé části těla v různém stupni, jak to postupuje. Místě, kde klíšťaty tělo je tam, kde bakterie vstoupí přes kůži. Vzhledem k tomu, bakterie šíří v kůži od počátečního přisátí klíštěte, infekce způsobuje rozšiřování načervenalý vyrážka, která je často spojena s “flu-like” příznaky. Později, to může produkovat abnormality v kloubech, srdce, a nervový systém.

Lymská borelióza je lékařsky popsána ve třech fázích, jak: (1) časné lokalizované onemocnění se záněty kůže; (2) časné diseminované onemocnění srdce a nervového systému, včetně ochrnutí a meningitidě; a (3) pozdní onemocnění představovat motor a senzorické poškození nervů a zánět mozku, stejně jako artritida.

V počáteční fázi nemoci, během několika dnů až týdnů po přisátí klíštěte, kůže v okolí kousnutí se vyvíjí rozšiřující kruh unraised zarudnutí. Tam může být mezikruží jasnější zarudnutí a centrální oblasti zúčtování, vedoucí k “býčí oko-” vzhled. Tato klasická počáteční vyrážka se nazývá “erythema migrans” (dříve nazývaná erythema chronicum migrans). Pacienti často nemohou vzpomenout na přisátí klíštěte (klíšťata mohou být jak malý jako období, v tomto odstavci). Také, nemusí mít identifikační vyrážka na signál lékaře. Více než jeden ze čtyř nemocných nikdy k rozvoji vyrážky. Zarudnutí kůže je často provázen všeobecným únava, svalů a ztuhlost kloubů, zduření lymfatických uzlin (“zduřelé uzliny”), a bolesti hlavy, připomínající příznaky virové infekce.

Zarudnutí řeší, bez léčby, asi měsíc. Několik týdnů až měsíců po počáteční zarudnutí kůže bakterie a jejich vliv rozšířil po celém těle. Následně, onemocnění kloubů, srdce, a nervový systém může dojít.

Pozdějších fázích onemocnění Lyme může mít vliv na srdce, způsobující zánět srdečního svalu. To může mít za následek poruchy srdečního rytmu a srdeční selhání. Nervový systém může vyvíjet obličejových svalů ochrnutí (Bellova obrna), abnormální pocity v důsledku nemoci periferních nervů (periferní neuropatie), meningitida, a zmatek. Artritida, nebo zánět v kloubech, začíná s otokem, ztuhlost, a bolest. Obvykle, jen jeden nebo několik kloubů postižených stát, Nejčastěji kolena. Artritida Lyme nemoci mohou vypadat jako mnoho jiných typů zánětlivé artritidy a může se stát chronickou.

Výzkumníci také zjistili, že úzkost a deprese vyskytují se zvýšenou mírou u lidí s Lyme nemocí. To je další důležitý aspekt hodnocení a řízení tohoto stavu.