Lékařství


Co je psoriatická artritida?

Psoriatická artritida je chronické onemocnění charakterizované zánětem kůže (psoriáza) a klouby (artritida). Psoriáza je časté kožní onemocnění, které postihuje 2% z kavkazské populace ve Spojených státech. Je vybaven nerovnoměrný, zvednutý, červené oblasti záněty kůže s škálování. Psoriáza postihuje často tipy lokty a kolena, skalp, pupku, a kolem oblasti genitálií nebo konečníku. Přibližně 10% pacientů, kteří mají lupénku také rozvíjet související záněty kloubů jejich. Pacienti, kteří zánětlivé artritidy a psoriázy jsou diagnostikovány jako s psoriatickou artritidou.

Nástup psoriatické artritidy obvykle vyskytuje ve čtvrté a páté dekády života. Muži a ženy jsou postiženi stejně. Kožní onemocnění (psoriáza) a onemocnění kloubů (artritida) často objevují samostatně. In fact, kožní onemocnění předchází artritidy v téměř 80% of patients. Však, artritida může předcházet psoriázy až v 15% of papacientůěkterých pacientů, diagnózu psoriatická artritida může být obtížné, pokud artritida předchází psoriázy o mnVlastně. In fact, Někteří pacienti měli více než artritida 20 let, než se nakonec zdá, lupénka! Naopak, pacienti mohou mít lupénky více než 20 roky před rozvojem artritidy, vedoucí ke konečnému diagnózu psoriatické artritidy.

Psoriatická artritida je systémové revmatické onemocnění, které může také způsobit zánět v tělesných tkáních od spojů jiné než kůže, jako v očích, srdce, plíce, a ledviny. Psoriatická artritida sdílí mnoho rysů s několika dalšími artritické podmínky, jako ankylozující spondylitida, reaktivní artritida (dříve známé jako syndrom Reiterův), a artritida spojená s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Všechny tyto podmínky mohou způsobit zánět v páteři a dalších kloubů, a oči, kůže, ústa, a různých orgánů. S ohledem na jejich podobnosti a tendence způsobit zánět páteře, Tyto podmínky jsou souhrnně označovány jako “spondyloarthropathies.”