Lékařství


Jaké jsou psoriatická artritida příznaky?

U většiny pacientů, psoriáza předchází artritida po měsících až letech. Artritidy často zahrnuje kolena, kotníky, a klouby v nohou. Obvykle, pouze několik spojů, jsou zanícené v době,. Zanícené klouby stanou bolestivé, oteklý, horké, a červená. Někdy, zánětem kloubů v prstech na rukou nebo nohou může způsobit otok celé číslice, dát jim vzhled “klobása.” Ztuhlost kloubů je běžné a je typicky horší ráno. Méně často, psoriatická artritida může zahrnovat více kloubů v těle v obdobným způsobem, napodobování vzoru vidět u revmatoidní artritidy. Psoriatická artritida může také způsobit zánět páteře (spondylitida) a sacrum, způsobující bolest a ztuhlost v dolní části zad, hýždě, krk, a horní části zad. Ve vzácných případech, psoriatická artritida zahrnuje drobné klouby na koncích prstů. Velmi destruktivní forma artritidy tzv. “mutilans” může způsobit rychlé poškození kloubů. Naštěstí, tato forma artritidy je vzácná u pacientů s psoriatickou artritidou.

Pacientů s psoriatickou artritidou mohou také vyvinout zánět šlach (tendinitis) a kolem chrupavky. Zánět šlachy za patou způsobí zánět šlachy Achillovy, což vede k bolesti s chůzí a schodů. Zánět hrudní stěny a chrupavky, která spojuje žebra k hrudní kosti (hrudní kost) může způsobit bolest na hrudi, jak je vidět v kostochondritida.

Kromě artritidy a spondylitida, psoriatická artritida může způsobit zánět v jiných orgánech, jako oči, plíce, a aorty. Zánět v barevné části oka (duhovka) příčiny iritis, bolestivý stav, který může být zhoršena jasné světlo jako iris otevře a zavře otevření žáka. Kortikosteroidy injekčně přímo do očí jsou někdy nutné snížit zánět a zabránit slepotě. Zánět v okolí plic (pleuritida) vyvolává bolest na hrudi, zejména s hlubokým dýcháním, stejně jako dušnost. Zánět aorty (aortitida) může způsobit únik aortální chlopně ventily, vést k selhání srdce a dušnost.

Akné a změny nehtů jsou obyčejně viděny v psoriatická artritida. Korozi a hřebeny jsou viděny v nehty na rukou a nohou na 80% u pacientů s psoriatickou artritidou. Zajímavě, Tyto charakteristické změny nehtů jsou pozorovány pouze v menšině pacientů s psoriázou, kteří nemají artritidou. Akné bylo zjištěno, že dochází ve vyšší frekvenci u pacientů s psoriatickou artritidou. Vlastně, nový syndrom byl popsán, charakterizované zánětem kloubu ostění (synovitida), akné a puchýře na nohou nebo dlaní, ztloustl a zánět kostní (hyperostóza), a kostní zánět (osteitida). Tento syndrom je tedy eponym SAPHO syndromu.