Lékařství


Jaká je léčba psoriatické artritidy?

K léčbě artritidy aspektů psoriatické artritidy je pojednáno níže. Léčbu lupénky a dalších zainteresovaných orgánů, je nad rámec tohoto článku.

Obvykle, léčbě artritidy s psoriatickou artritidou se jedná o kombinaci anti-pobuřující léčby (NSA) a cvičení. Pokud progresivní zánět a destrukci kloubu dochází i přes léčbu NSAID, účinnější léky, jako je methotrexát (Rheumatrex, Trexall), kortikosteroidy, a malárii léky (jako hydroxychloroquin, nebo Plaquenil) jsou zaměstnáni.

Cvičební programy lze udělat doma nebo s fyzioterapeutem a jsou přizpůsobeny dle nemocí a tělesných schopností každého pacienta. Warm-up strečink, nebo jiné techniky, jako horkou sprchu nebo tepelné aplikace jsou užitečné pro uvolnění svalů před výkonem. Ledu aplikace po rutinní může pomoci minimalizovat post-cvičení bolest a zánět. Obecně, cvičení pro artritidy jsou prováděny za účelem posílení a udržení nebo zlepšení společné rozsah pohybu. Měly by být provedeno v pravidelných intervalech pro dosažení nejlepších výsledků.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) jsou skupinou léků, které jsou užitečné při snižování zánět kloubu, bolest, a tuhost. Příklady NSA jsou kyselina acetylsalicylová, indometacin (Indocin.), tolmetin sodný (Tolectin), sulindac (Clinoril), a diklofenak (Voltaren). Jejich nejčastější vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost a ulcerace. Mohou také způsobit krvácení do zažívacího traktu. Novější NSAID nazývaných inhibitory COX-2 inhibitory (jako je celekoxib nebo Celebrex) způsobit gastrointestinální problémy méně často.