Lékařství


Co je revmatoidní artritida (RA)?

Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět kloubů. Revmatoidní artritida může také způsobit zánět tkáně kolem kloubů, stejně jako v jiných orgánech v těle. Autoimunitní choroby jsou nemoci, které se vyskytují při tělesných tkání mylně napadl jejich vlastní imunitní systém. Imunitní systém obsahuje komplexní organizace buněk a protilátek určené zpravidla pro “hledat a ničit” útočníci těla, zejména infekce. Pacienti s autoimunitní onemocnění mají protilátky v krvi, které se zaměřují své vlastní tělesné tkáně, kde mohou být spojeny se zánětem. Protože to může ovlivnit několik dalších orgánů těla, revmatoidní artritida se označuje jako systémové onemocnění a je někdy nazýván revmatoidní chorobou.

Zatímco revmatoidní artritida je chronické onemocnění, což znamená, že může trvat roky, pacientů se může objevit dlouhá období bez příznaků. Však, revmatoidní artritidy je typicky progresivní onemocnění, které má potenciál způsobit destrukci kloubu a funkční postižení.

Kloub je kde dvě kosti schází, aby pohyb částí těla. Artritida znamená zánět kloubu. Zánět kloubu s revmatoidní artritidou způsobuje otoky, bolest, ztuhlost, a zarudnutí v kloubech. Zánět revmatoidní choroby může dojít také v tkáních v okolí kloubů, jako šlachy, vazy, a svaly.

U některých lidí s revmatoidní artritidou, chronický zánět vede k destrukci chrupavky, kost, a vazů, způsobuje deformaci kloubů. Poškození kloubů se může objevit časně v nemoci a být progresivní. Navíc, studie ukázaly, že progresivní poškození kloubů nemusí nutně korelovat s mírou bolesti, ztuhlost, nebo otok přítomen v kloubech.

Revmatoidní artritida je společné revmatické choroby, postihuje přibližně 1.3 milionů lidí ve Spojených státech, dle aktuální údaje ze sčítání lidu. Nemoc je třikrát častější u žen jako u mužů. To postihuje lidi všech ras stejně. Tato nemoc může začít v každém věku, ale nejčastěji začíná po 40 let a před 60 let. V některých rodinách, více členů může být ovlivněn, navrhovat genetický základ pro nepořádek.