Lékařství


Jaké jsou příznaky revmatoidní artritidy?

Příznaků revmatoidní artritidy přicházejí a odcházejí, v závislosti na stupni zánětu tkáně. Při tělesných tkání jsou zanícené, onemocnění je aktivní. Když odezní zánět tkáně, nemoc je neaktivní (v remisi). Remise může nastat spontánně nebo po léčbě a mohou trvat týdny, měsíců, nebo let. Během remise, příznaky onemocnění zmizí, a lidé se obecně cítí dobře. Když nemoc se stane opět aktivní (recidiva), příznaky návratu. Návrat aktivity onemocnění a příznaky se nazývá světlici. Průběh revmatoidní artritidy se pohybuje mezi postižených jedinců, a období vzplanutí a remisí jsou typické.

Při onemocnění je aktivní, Příznaky mohou zahrnovat únavu, ztráty energie, nedostatek chuti k jídlu, low-horečkou, svalů a kloubů, a tuhost. Svalů a ztuhlost kloubů jsou obvykle nejvíce pozoruhodné v ranních hodinách a po období nečinnosti. Artritida je běžné onemocnění během vzplanutí. Také během erupce, klouby často zčervená, oteklý, bolestivý, a řízení. Toto nastane, protože tkáň výstelky kloubu (synovium) zanítí, což má za následek produkci nadměrného kloubní tekutiny (synoviální tekutiny). Synovium také zahušťuje se zánětem (synovitida).

U revmatoidní artritidy, více klouby jsou obvykle zánět v symetrický vzor (na obou stranách těla postižených). Drobné klouby obou rukou a zápěstí jsou často zapojeny. Jednoduché úkoly každodenního života, Jako otočením knoflíků a otevření sklenice, může být obtížné během vzplanutí. Drobné klouby nohy jsou také obyčejně zapojeny. Příležitostně, pouze jeden kloub je zanícený. Když jen jeden kloub je zapojen, artritida může napodobovat zánět kloubů způsobené jinými formami artritidy, jako jsou dna nebo společné infekci. Chronický zánět může vést k poškození tělesných tkání, včetně chrupavky a kosti. To vede ke ztrátě chrupavky a erozí a slabost kostí, stejně jako svaly, výsledkem společného deformity, ničení, a ztráta funkce. Zřídka, revmatoidní artritida může dokonce mít vliv na kloub, který je zodpovědný za zpřísnění našich hlasivek pro změnu tónu našeho hlasu, cricoarytenoid kloubu. Když tento spoj je zanícená, to může způsobit chrapot hlasu.

Vzhledem k tomu, revmatoidní artritida je systémové onemocnění, její zánět může ovlivnit orgány a oblasti těla jiný než klouby. Zánět žláz očí a úst může způsobit sucho v těchto oblastech a je označována jako syndrom Sjögrenův. Revmatoidní zánět plic ostění (pleuritida) vyvolává bolest na hrudi s hlubokým dýcháním, dušnost, nebo kašel. Plicní tkáň sama o sobě se mohou stát i zanícené, zjizvený, a někdy uzliny zánětu (rheumatoid nodules) rozvíjet v plicích. Zánět tkáně (perikard) obklopující srdce, volal perikarditida, může způsobit bolest na hrudi, která typicky změny v intenzitě, když vleže nebo předklonu. Revmatoidní onemocnění může snížit počet červených krvinek (anémie) a bílých krvinek. Snížil bílých krvinek může být spojena s zvětšená slezina (jen syndrom je Felty) a může zvýšit riziko infekce. Firma hrudky pod kůží (rheumatoid nodules) se může objrevmatoidní uzly prsty tam, kde je častý tlak. I když se tyto uzlíky obvykle nezpůsobí symptomy, občas se mohou nakazit. Nervy se může stát v sevření zápěstí způsobit syndrom karpálního tunelu. Vzácný, Závažnou komplikací, obvykle s dlouhotrvající onemocnění revmatoidní, je zánět krevních cév (vaskulitida). Vaskulitida může zhoršit prokrvení tkání a vést k úmrtí tkáně (odumírání). To je nejvíce často zpočátku viditelné jako malé černé oblasti kolem nehtového lůžka nebo bércové vředy.