Lékařství


Jak je diagnostikována revmatoidní artritida?

Prvním krokem v diagnostice revmatoidní artritidy je setkání mezi lékařem a pacientem. Lékař zhodnotí dějiny příznaků, zkoumá klouby na zánět a deformace, na kůži k léčbě revmatoidní uzlíky, a jiných částí těla na zánět. Určité krve a X-ray testy jsou často získány. Diagnóza bude založen na vzorem symptomů, rozdělení zanícené klouby, a krve a X-ray nálezy. Několik návštěv může být nutné před lékaře mohou být některé diagnózy. Lékař se speciální odbornou přípravu v artritidy a souvisejících onemocnění se nazývá revmatolog.

Rozdělení zánětem kloubů je důležité, aby lékaři v určení diagnózy. U revmatoidní artritidy, drobné klouby na rukou, zápěstí, nohy, a kolena jsou typicky zánět v symetrické rozdělení (vliv na obou stranách těla). Při zanícených jen jeden nebo dva spoje, diagnózy revmatoidní artritidy se stává obtížnější. Lékař pak může provést další testy, které mají vyloučit artritidu v důsledku infekce nebo dnu. Detekce revmatoidní uzly (výše popsané), nejčastěji kolem kolena a prsty, může navrhnout diagnózu.

Abnormální protilátky lze nalézt v krvi lidí s revmatoidní artritidou. Protilátek proti tzv. “rheumatoid factor” lze nalézt v 80% pacientů. Citrulin protilátek (označuje také jako anticitrulline protilátek, anticyclic citrulínového peptidu protilátek, a anti-CCP) je přítomna ve většině lidí s revmatoidní artritidou. To je užitečné v diagnostice revmatoidní artritidy při vyhodnocování případů nevysvětlených zánět kloubu. Test na protilátky proti citrulinu je velmi užitečné při hledání příčiny dříve nediagnostikované zánětlivé artritidy, kdy tradiční krevní tesrevmatoidní faktor artritidu, rheumatoid factor, není k dispozici. Citrulin protilátky pociťován vyobrazit starší fáze revmatoidní artritidy v tomto prostředí. Dalším protilátky zvané “antinukleární protilátky” (HOME) je také často nalezený v lidech s revmatoidní artritidou.

Krevní test nazvaný sedimentace (sed míry) je měřítkem toho, jak rychle se červených krvinek pád na dno zkumavky. Sed sazba se používá jako hrubé měřítko zánět kloubů. Sed sazba je obvykle rychlejší při onemocnění světlice a pomalejší během remise. Další krevní test, který se používá k měření stupně zánětu v těle, je C-reaktivní protein. Krevní testy mohou také odhalit anémii, protože anémie je běžná u revmatoidní artritidy, zejména z důvodu chronického zánětu.

Revmatoidní faktor, HOME, sed míry, a C-reaktivního proteinu testy mohou být abnormální v jiných systémových autoimunitních a zánětlivých onemocnění. Proto, abnormalit v těchto krevní testy samy o sobě nestačí pro firmu diagnózu revmatoidní artritidy.

Společné X-paprsky mohou být normální nebo jen ukázat, otoky měkkých tkání na počátku onemocnění. Jak nemoc postupuje, X-paprsky mohou prokázat, kostnaté eroze typické pro revmatoidní artritidy v kloubech. Společné X-paprsky mohou být také užitečné při sledování progrese onemocnění a poškození kloubů v průběhu času. Kostní skenování, radioaktivní postup, lze také použít k prokázání zanícené klouby. MRI skenování lze také použít k prokázání poškození kloubů.

Americké revmatologické společnosti vyvinula systém pro klasifikaci revmatoidní artritidy, která je primárně založena na X-ray vzhled kloubů. Tento systém pomáhá zdravotníkům klasifikovat závažnost revmatoidní artritidy.

Etapa I

* žádné poškození vidět na X-ray, i když mohou být příznaky řídnutí kostí

Etapa II

* na X-ray, důkazy o řídnutí kostí kolem kloubu s nebo bez lehké poškození kostí

* lehké poškození chrupavky možné

* kloubní pohyblivost může být omezen; žádná společná pozorované

* atrofie svalů sousedních

* abnormality měkkých tkání v okolí kloubu možné

Etapa III

* na X-ray, důkaz o poškození chrupavky a kosti a řídnutí kostí kolem kloubu

* společné deformity bez trvalého výztuže nebo fixaci kloubu

* rozsáhlé svalová atrofie

* abnormality měkkých tkání v okolí kloubu možné

Etapa IV

* na X-ray, důkaz o poškození chrupavky a kosti a osteoporóza kolem kloubu

* společné deformity s trvalým fixací kloubu (jen ztuhlost)

* rozsáhlé svalová atrofie

* abnormality měkkých tkání v okolí kloubu možné

Revmatologů klasifikovat také funkční postavení lidí s revmatoidní artritidou takto:

* I. třídy: zcela schopen vykonávat běžné denní aktivity

* Třída II: schopen vykonávat běžné self-péče a pracovní činnosti, avšak je omezena na činnosti, mimo práce (jako sportu, domácí práce)

* Třída III: schopen vykonávat běžné činnosti, self-péče, avšak je omezena na práci a jiné aktivity

* Třída IV: omezené schopnosti vykonávat běžné self-péče, práce, a další aktivity

Lékař může rozhodnout o provedení kanceláře postup nazývá punkce. Při tomto postupu, sterilní jehly a stříkačky se používají pro vypouštění kloubní tekutiny z kloubu ke studiu v laboratoři. Analýza kloubní tekutiny v laboratoři může pomoci vyloučit jiné příčiny artritidy, jako jsou infekce a dna. Punkce může být rovněž užitečné při zmírnění bolesti a otoky kloubů. Příležitostně, kortizon léky jsou injekčně do kloubu během operace menisku, aby se rychle zbavit zánětem kloubů a dále snížit příznaky.