Lékařství


Co je sarkoidóza?

Sarkoidóza je onemocnění, které vyplývá z určitého typu zánětu tkání těla. To se může objevit téměř v jakémkoli tělesného orgánu, ale to začíná nejčastěji v plicích nebo mízních uzlin.

Příčina je neznámá sarkoidózy. Toto onemocnění se mohou objevit náhle a mizí. Nebo to může postupně rozvíjet a pokračovat produkovat symptomy, které přicházejí a odcházejí, někdy na celý život.

Jako sarkoidóza postupuje, mikroskopické kousky specifickou formu zánětu, tzv. granulomy, se objeví v postižených tkáních. Ve většině případů, Tyto granulomy uklidit, buď s nebo bez léčby. V několika málo případech, kdy granulomas se nehojí a zmizí, tkáně mají tendenci zůstávat zanícené a stát zjizvená (fibrózní).

Sarkoidóza byl poprvé zjištěn v průběhu 100 lety dvěma dermatology pracují nezávisle, Dr. Jonathan Hutchinson v Anglii a Dr. Caesar Boeck v Norsku. Sarkoidóza byla původně volal Hutchinson nemoc nebo Boeck nemoc. Dr. Boeck pokračoval mDrní dnešní název pro nemoc z řeckých slov “archa” a “OID,” smyslu maso-jako. Termín popisuje kožní výsevy, které jsou často způsobeny nemocí.