Lékařství


Příznaky, které naznačují možné sarkoidózy

Kromě plic a mízních uzlin, tělesných orgánů častěji než jiní být postiženy sarkoidózou jsou játra, kůže, srdce, nervový systém, a ledviny, v tomto pořadí četnosti. Pacienti mohou mít příznaky související s konkrétní postižený orgán, mohou mít pouze obecné příznaky, nebo mohou být bez jakýchkoliv příznaků vůbec. Příznaky se také mohou lišit v závislosti na tom, jak dlouho onemocnění byla v plném proudu, kde se tvoří granulomy, kolik tkáň stává postižených, a zda je granulomatózní proces je stále aktivní.

I když nejsou žádné příznaky, Lékař může někdy objevit příznaky sarkoidózy během rutinní vyšetření, obvykle hrudníku x- ray, nebo při kontrole další stížnost. Věku pacienta a rasové nebo etnické skupiny, může zvýšit další červenou vlajkou, aby označení nebo příznak nemoci by mohla souviset s sarkoidózy. Rozšíření slinných žláz nebo trhat a cysty v kostní tkáně jsou také mezi sarkoidóza signály.

Plíce jsou obvykle první stránky zapojené do sarkoidózy. Opravdu, asi devět z 10 sarkoidóza pacienti mají nějaký typ plicní onemocnění, s téměř jeden-třetina z těchto pacientů vykazuje určité symptomy nemocí dýchacích cest-obvykle kašel, buď suchý nebo s hlenem, a dušnost. Příležitostně, pacienti mají bolesti na hrudi a pocit svírání na hrudi.

To je si myslel, že sarkoidóza z plic začíná zánět plicních sklípků (alveolitida), malý vak-jako vzduch prostory v plicích, kde jsou vyměněny oxidu uhličitého a kyslíku. Alveolitida buď uklidí spontánně nebo vede k tvorbě granulomů. Nakonec fibrózy mohou tvořit, způsobuje plicní vyztužit a dělat dýchání ještě obtížnější.

Oční onemocnění se vyskytuje asi u 20%-30% pacientů se sarkoidózou, zejména u dětí, které si nemoc. Téměř všechny části oka může být ovlivněno-membrány očních víček, rohovka, Vnější plášť z oka (skléry), sítnice, a objektiv. Oční postižení může začít s vůbec žádné příznaky, nebo s zarudnutí nebo slzení očí. V několika případech, katarakta, glaukom, a může vést k oslepnutí.

Kůže je ovlivněna asi 20% sarkoidózy pacientů. Kožní sarkoidózy je obvykle poznamenán malou, vzneseny skvrny na obličeji. Příležitostně, záplaty jsou červenavá barva a větší. Patche může také objevit na končetinách, tvář, a hýždě.

Mezi další příznaky patří erythema nodosum, většinou na nohou a často doprovázen artritidy v kotníků, kolena, zápěstí, a ruce. Erythema nodosum obvykle zmizí, ale jiné kožní problémy mohou přetrvávat.

Příležitostně (1%-5%), sarkoidóza může vést k problémům nervový systém. Například, sarkoid granulomy se mohou objevit v mozku, mícha, a obličeje a optické nervy. Faciální paralýza a další příznaky poškození nervů výzvy pro neodkladnou léčbu s léky, jako jsou vysoké dávky kortizonu (viz níže). Také, lidé se sarkoidózou může mít deprese, která nemá žádný vztah k aktivitě nemoci a je považován za, částečně, z důvodu nesprávně imunitního systému.

Příznaky se mohou objevit náhle a pak zmizí. Někdy, však, mohou pokračovat v průběhu celého života.