Lékařství


Jaké jsou Sjögrenův syndrom příznaky?

Příznaky syndromu Sjögrenův může zahrnovat žlázy, jak je uvedeno výše, ale tam jsou také možné dopady onemocnění zahrnující jiné orgány v těle (extraglandular projevy).

Když slza žlázy (slzné žlázy) je zánět z Sjögrenův, výsledné suchost očí může postupně vést k podráždění očí, snížení produkce slz, a “kostrbatý” senzace, infekce, a vážné odírání dome oka (rohovka). Suché oči mohou vést k infekcím oka. Stav suchých očí, které je lékařsky jen xerophthalmia.

Zánět slinných žláz může vést k sucho v ústech, polykání obtíže, zubního kazu, dutiny, onemocnění dásní, ústech a otoky, a kameny a / nebo infekce příušní žlázy uvnitř tváře. Suché rty často doprovázejí sucho v ústech. Sucho v ústech je lékařsky jen xerostomie.

Jiné žlázy, které se mohou stát zanícené, i když méně často, v syndrom Sjögrenův zahrnují ty sliznice dýchacích cest (vedoucí k plicní infekce) a pochvy (někdy působit bolest při pohlavním styku nebo recidivující vaginální infekce).

Extraglandular (mimo žláz) problémy syndrom Sjögrenův patří bolesti kloubů nebo zánětu (artritida), Raynaudův fenomén, zánět plic, zvětšení lymfatických uzlin, a ledviny, nerv, a svalové onemocnění. Vzácnou závažnou komplikací syndrom Sjögrenův je zánět krevních cév (vaskulitida), , které mohou poškodit tkáně v těle, které jsou dodávány v těchto plavidel.

Časté onemocnění, které je občas spojena s syndrom Sjögrenův je autoimunitní tyreoiditidy (Hashimoto je tyreoiditida), což může vést k abnormální hladiny hormonu štítné žlázy štítné žlázy zjištěné krevními testy. Pálení žáhy a obtíže při polykání mohou vyplývat z refluxní choroba jícnu (GERD), další společné stav spojený s syndrom Sjögrenův. Vzácné onemocnění, které je méně často spojován s syndrom Sjögrenův je primární biliární cirhóza, autoimunitní onemocnění jater, které vede ke zjizvení jaterní tkáně. Malého procenta pacientů se syndromem Sjögrenův vyvinout rakovina lymfatických žláz (lymfom). Toto obvykle se vyvíjí až po mnoha letech s touto nemocí. Neobvyklé otoky lymfatických uzlin by měly být oznámeny na lékaře.