Lékařství


Jaké jsou příznaky a známky lupus?

Lidé s SLE se mohou vyvinout různé kombinace příznaků a orgánového postižení. Společné stížnosti a příznaky jsou únava, low-horečkou, ztráta chuti k jídlu, bolest svalů, artritida, vředy v ústech a nose, vyrážka na obličeji (“motýl vyrážka”), neobvyklá citlivost na sluneční světlo (fotosenzitivita), zánět sliznice, která obklopuje plíce (pleuritida) a srdce (perikarditida), a špatný krevní oběh, aby prsty na rukou a nohou se studenou expozice (Raynaudův fenomén). Komplikace orgánového postižení může vést k další příznaky, které závisí na postižený orgán a závažnosti onemocnění.

Kožní projevy jsou časté v lupus a někdy může vést k jizvení. V diskoidní lupus, pouze kůže je obvykle zapojen. Kožní vyrážka v diskoidní lupus často se nachází na obličeji a skalp. Obvykle je to červená a může mít zvednuté okraje. Diskoidní lupus Vyrážky jsou obvykle bezbolestné a nemají chuť, ale může způsobit trvalé jizvy vypadávání vlasů (alopecie). V průběhu času, 5%-10% Těm, kteří mají diskoidní lupus SLE může rozvinout.

Více než polovina lidí s SLE rozvíjet charakteristickou červenou, byt vyrážka na obličeji přes most jejich nosu. Protože jeho tvar, to je často odkazoval se na jako “motýl vyrážka” SLE. Vyrážka je bezbolestné a nemá chuť. Vyrážka na obličeji, spolu se zánětem v jiných orgánech, může být urychlen nebo se zhoršil vystavení slunečnímu světlu, stav nazývaný fotosenzitivní. Tento fotosenzitivita může být doprovázeno zhoršením zánětu po celém těle, volal “vzplanutí” nemoci.

Typicky, s léčbou, Tato vyrážka může léčit bez trvalého zjizvení.

Většina lidí se SLE vyvine artritida v průběhu jejich nemoci. Artritida u SLE běžně zahrnuje otok, bolest, ztuhlost, a dokonce i deformace drobné klouby rukou, zápěstí, a nohy. Někdy, artritida SLE může napodobovat, že revmatoidní artritidy (další autoimunitní onemocnění).

Vážnější orgánového postižení se vyskytuje zánět v mozku, játra, a ledviny. Bílé krvinky a krevní-faktory srážení mohou být také charakteristicky snížil v SLE, známý jako leukopenie (leukopenie) a trombocytopenie, příslušně. Leukopenie může zvýšit riziko infekce a trombocytopenie může zvýšit riziko krvácení.

Zánět svalů (myositis) může způsobit bolesti svalů a slabost. To může vést k zvýšení hladin svalových enzymů v krvi.

Zánět krevních cév (vaskulitida) , které dodávají kyslík do tkání může způsobit izolované poranění nervu, kůže, nebo vnitřního orgánu. Cévy jsou složeny z tepen, které projdou kyslíku-bohatý krev do tělesných tkání a žíly, které vracejí kyslík-vyčerpaná krev z tkání do plic. Vaskulitida je charakterizována zánětem s poškozením stěny různých krevních cév. Škoda blokuje oběh krve přes lodě a může dojít k poranění tkáně, které jsou dodávány s kyslíkem těmito plavidly.

Zánět sliznice v plicích (pleuritida) a ze srdce (perikarditida) může způsobit ostrou bolest na hrudi. Bolest na hrudi se zhoršuje kašel, hluboké dýchání, a některé změny polohy těla. Srdečního svalu sám zřídka se může stát zanícené (carditis). Bylo také prokázáno, že mladé ženy s SLE mají významně zvýšené riziko srdečního infarktu v důsledku ischemické choroby srdeční.

Zánět ledvin u SLE mohou způsobit únik bílkovin do moči, zadržování tekutin, vysoký krevní tlak, a dokonce i selhání ledvin. To může vést k dalšímu únavu a otoky nohou a chodidel. Se selháním ledvin, stroje jsou potřebné k čistí krev nahromaděného odpadu v procesu zvaném dialýzy.

Zapojení mozku může způsobit změny osobnosti, poruchy myšlení (psychóza), záchvaty, a dokonce i kóma. Poškození nervů může způsobit necitlivost, brnění, a slabost dotčených částí těla nebo končetin. Brain zapojení se označuje jako lupus cerebritis.

Mnoho lidí s vlasy zkušenosti SLE ztrátou (alopecie). Často, k tomu dojde současně se zvýšením aktivity jejich nemoci. Vypadávání vlasů může být nerovnoměrný nebo difúzní a zdají se být více jako řídnutí vlasů.

Někteří lidé s SLE mají Raynaudův fenomén. V tomto stavu, přívod krve k prstům a / nebo nohou se stává ohrožena po expozici chladu, způsobuje blednutí, bělavé nebo namodralé zbarvení, a bolesti a necitlivost v exponovaných prsty na rukou a nohou.