Lékařství


Jaká je léčba pro systémový lupus erythematodes?

Není tam žádný lék na trvalé SLE. Cílem léčby je zmírnit příznaky a chránit orgánů tím, že klesá zánětem a / nebo úroveň autoimunitní aktivity v těle. Mnoho lidí s mírnými symptomy mohou potřebovat žádnou léčbu, nebo jen občasné kurzy anti-pobuřující léčby. Ti s více vážnou nemocí zahrnujících poškození vnitřních orgánů(s) může vyžadovat vysoké dávky kortikosteroidů v kombinaci s jinými léky, které potlačují imunitní systém.

Lidé s SLE potřebují více odpočinku během období aktivního onemocnění. Výzkumníci uvádějí, že špatná kvalita spánku byl významný faktor v rozvoji únavy u lidí s SLE. Tyto zprávy zdůrazňují, že je důležité pro lidi a lékaři řešit kvalitu spánku a vlivu na pozadí deprese, nedostatek pohybu, a self-péče strategie zvládání na celkové zdraví. V těchto obdobích, Pečlivě předepsaných cvičení je důležité pro udržení svalové hmoty a rozsah pohybu v kloubech.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) jsou užitečné při snižování zánět a bolest ve svalech, klouby, a dalších tkání. Příklady NSA jsou kyselina acetylsalicylová, ibuprofen (Motrin), naproxen (Naprosyn), a sulindac (Clinoril). Vzhledem k tomu, individuální reakce na NSAID se liší, to je obyčejné pro lékaře vyzkoušet různé NSA nalézt nejúčinnější s nejmenším počtem vedlejších účinků. Nejčastější nežádoucí účinky jsou žaludeční potíže, bolesti břicha, vředy, a dokonce i vřed krvácení. NSA jsou obvykle s jídlem ke snížení vedlejších účinků. Někdy, léky, které zabraňují vředy při užívání NSAIDs, jako misoprostol (Cytotec.), jsou uvedeny současně.

Kortikosteroidy jsou účinnější než NSA při snižování zánětu a obnovení funkce, pokud je onemocnění aktivní. Kortikosteroidy jsou zvláště užitečné, když jsou postiženy vnitřní orgány. Kortikosteroidy lze podávat ústy, injekčně přímo do kloubů a jiných tkání, nebo intravenózně. Bohužel, kortikosteroidy mají vážné vedlejší účinky při podávání ve vysokých dávkách delší dobu, a lékař se bude snažit sledovat aktivitu onemocnění s cílem využít nejnižší dávky, které jsou bezpečné. Nežádoucích účinků kortikosteroidů patří přibývání na váze, řídnutí kostí a kůže, infekce, cukrovka, obličejové otoky, katarakta, a smrt (odumírání) tkání ve velkých kloubech.

Hydroxychlorochin (Plaquenil) je proti malárii léky zjištěno, že je zvláště účinná pro SLE lidi s únavou, postižení kůže, a onemocnění kloubů. Důsledně při Plaquenil může zabránit světlice-up lupus. Nežádoucí účinky jsou méně časté, ale jsou průjem, žaludeční nevolnost, a oko-pigment změny. Eye-pigment změny jsou vzácné, ale vyžadují sledování očním lékařem (oční lékař) V průběhu léčby Plaquenil. Vědci zjistili, že Plaquenil významně snížila četnost abnormální krevní sraženiny v lidech se systémovým lupus. Navíc, Zdálo se účinek nezávislý na potlačení imunity, což znamená, že může přímo Plaquenil jednat tak, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Tato fascinující studie zdůrazňuje důležitý důvod pro lidi, a lékaři se domnívají Plaquenil pro dlouhodobý použití, zejména pro ty, SLE lidí, kteří jsou v určitém nebezpečí pro krevní sraženiny v žilách a tepnách, jako jsou pacienti s protilátkami fosfolipidů (kardiolipinu protilátky, lupus antikoagulans, a falešně-pozitivní pohlavní nemoc výzkum laboratorních testů). To znamená nejen to, že Plaquenil snižuje šance na světlice re-SLE, ale to může také být prospěšné v ředění krve, aby se zabránilo nadměrnému srážení krve abnormální. Plaquenil se běžně používá v kombinaci s jinými léky pro léčbu lupus.

Pro odolné proti onemocnění kůže, jiné léky proti malárii , jako chlorochin (Aralen) nebo quinacrine, jsou považovány a může být použit v kombinaci s hydroxychlorochin. Alternativní léky na onemocnění kůže patří dapsone a kyseliny retinové (Retin-A). Retin-A je často efektivní pro nevšední bradavice-jako forma lupus kožní choroby. Pro více závažná kožní onemocnění, imunosupresivní léky jsou považovány jak je popsáno níže.

Léky, které potlačují imunitu (imunosupresivní léky) jsou také tzv. cytotoxické léky. Imunosupresivní léky se používají k léčbě lidí s vážnější projevy SLE, jako je poškození vnitřních orgánů(s). Příklady imunosupresivní léky patří methotrexát (Rheumatrex, Trexall), azathioprin (Imuran.), cyklofosfamidem (Cytoxan), chlorambucil (Leukeran.), a cyklosporinu (Sandimmune). Všechny imunosupresivní léky mohou vážně oslabit krevní-buněk a zvyšují riziko infekce a krvácení. Další nežádoucí účinky jsou specifické pro každý léky. Pro příklady, Rheumatrex může způsobit jaterní toxicity, zatímco Sandimmune může narušit funkci ledvin.

V posledních letech, mykofenolát mofetilu (CellCept) byl používán jako účinný lék pro lupus, zvláště když je spojen s onemocněním ledvin. CellCept bylo užitečné při couvání aktivní lupus onemocnění ledvin (lupus onemocnění ledvin) a udržení remise po zjistí,. Jeho spodní strana-účinek profil má výhodu oproti tradičním imunní-potlačení léky.

U SLE pacientů se závažným onemocněním ledvin, mozku nebo, plazmaferéza (proces odstranění a zpracování krve před tím, než se vrátí do těla) je někdy používán k odstranění protilátek a dalších imunitních látek z krve k potlačení imunity. Zřídka, lidé s SLE může vyvinout vážně nízké hladiny krevních destiček, čímž se zvyšuje riziko nadměrného krvácení a spontánní. Vzhledem k tomu, slezina je věřil být hlavním místem destiček ničení, chirurgické odstranění sleziny je někdy vykonáván na zlepšení hladiny krevních destiček. Jiné úpravy zahrnovaly plazmaferéza a použití mužských hormonů. Plazmaferéza byla také používá k odstranění proteinů (cryoglobulins) které mohou vést k vaskulitidy. Konec-stádium poškození ledvin od SLE vyžaduje dialýzu nebo transplantaci ledvin.

Nejnovější výzkum naznačuje výhody rituximabu (Rituxan) při léčbě lupus. Rituximab je podáván intravenózně protilátku, která potlačuje zejména bílých krvinek, B buňky, snížením jejich počtu v oběhu. B buňky byly nalezeny hrát ústřední roli při lupus činnosti, a když oni jsou potlačeny, nemoc inklinuje k prominutí. To může zvláště užitečné pro osoby s onemocněním ledvin.

Vědci také zjistili, že nízké dávky-dietní suplementace omega-3 rybí tuk by mohl pomoci pacientům s lupus snížením aktivity onemocnění a případně i snížení rizika onemocnění srdce-.