Lékařství


Co je azbest?

Azbest-příbuzné nepořádky

* Azbest je přirozeně se vyskytující minerální látka, která byla spojena s lidskou plicní choroby.

* Existují tři typy azbest-příbuzné onemocnění plic; zjizvení (azbestóza), rakovinu a non-rakovinné onemocnění pojivové tkáně, sliznice na povrchu plic (pleurální onemocnění), a rakovina plic.

* Všechny formy azbestu zvyšuje riziko onemocnění plic.

* Léčba azbest-příbuzné nemoci zahrnuje vhodné očkování, léčbě plicních infekcí, odvykání kouření, a využití kyslíku v případě potřeby.

* Pokud azbest je podezřelý v budově, odborník v azbestu by měly být konzultovány pro kontrolu, oprava, a údržbu.

Azbest je rodina přirozeně se vyskytující sloučeniny oxidu křemičitého (podobné, ale není totéž co, oxidu křemičitého o okenní sklo a počítačových čipů). Tyto látky tvoří vlákna s různou velikostí a tvarů a jsou nalezeny po celé zemi. K dispozici jsou tři běžně dostupné druhy azbestu; chrysotil (bílý azbest), amosit (hnědý azbest), a krokydolitu (modrý azbest). Všechny tři byly spojeny s rakovinných a non-rakovinné onemocnění plic.

Azbest byl často používán v různých stavebních materiálů pro izolace a jako zpomalovač hoření. Dnes, Pokud se zjistí, nejčastěji ve starších domech – v potrubí, pece, střešní šindele, silná lepenka, texturované barvy, nátěrové hmoty, a dlažby.