Lékařství


Jaké jsou typy azbestových vláken?

Tam jsou dvě hlavní skupiny vláken, amfiboly a vláken chrysotilu. Chrysotil (bílý azbest), také volal “Hadí” vlákna, jsou dlouhé a zvlněné. Amfiboly, dlouhý rovný vlákna (včetně aktinolit, amosit, anthrophyllite, krocidolit, a tremolit) je mnohem pravděpodobnější, že způsobují rakovinu ostění plic (mesothelioma) a zjizvení výstelky plic (pleurální fibróza). Buď skupina vláken může způsobit onemocnění plic, jako azbestóza.

Riziko vzniku azbest-příbuzné rakoviny plic se pohybuje mezi typy vláken. Studie skupiny pacientů vystavených vláken chrysotilu zobrazit pouze mírné zvýšení rizika. Na druhé straně, vystavení amfibol vlákna nebo pro oba typy vláken zvyšuje riziko rakoviny plic o dvojí. Ačkoli Bezpečnost práce a administrace zdraví (OSHA) má standardní pro pracoviště s expozicí azbestu (0.2 vlákna / mililitr vzduchu), tam je debata přes co představuje bezpečnou úroveň expozice. Zatímco někteří věří, že azbest-příbuzné nemoci “práh jev,” který vyžaduje určitou úroveň expozice onemocnění se vyskytují, jiní věří, že neexistuje žádná bezpečná úroveň azbestu.

Ve většině budov, azbest nepředstavuje se ve vzduchu. Však, povrchy, které jsou poškozené nebo narušené může způsobit azbest, aby se stal inhalovatelných. Vysokých koncentrací může dojít po řezání, zavřít, nebo předělávání azbest- materiálů obsahujících.

Snížení expozice azbestu zahrnuje buď odstranění nebo zatěsnění materiálů obsahujících azbest-. Nezkušený pokusy o odstranění azbestu mohou uvolňovat nebezpečné množství vláken.

co vlákno velikost má co dělat s azbest-příbuzné onemocnění plic?

V závislosti na jejich tvaru a velikosti, azbestových vláken vklad v různých oblastech plic. Vlákna menší než 3 mm snadno přesunout do plicní tkáně a sliznice v okolí plic (pleurální). Dlouhá vlákna, větší než 5 mm (1/5 palec), nemůže být zcela v členění podle mrchožrout buňky (makrofágy) a zůstávají v plicní tkáni. Tyto azbestových vláken může způsobit zánět. Látek poškozujících plíce jsou pak uvolněné buňky zánětu, které reagují na cizí materiál azbest. Přetrvávání těchto dlouhých vláken v plicní tkáni a vzniklý zánět Zdá se, že zahájení procesu tvorby rakoviny.

Jako zánět a poškození tkáně kolem azbestová vlákna pokračuje, výsledné jizvy může sahat od malých dýchacích cest do větších dýchacích cest a malých vzduchových vaků (alveolů) Na konci dýchacích cest. Některé z těchto vláken se mohou pohybovat na povrch plic, kde se tvoří plaky (bílo-šedá regionech zjizvenou tkáň) ve tkáni výstelky plic (pleurální). V závažných případech azbestózy, zjizvení plic a jak jeho obložení tkání může dojít.