Lékařství


Co je příčinou ascitu?

Nejčastější příčinou ascitu je pokročilým onemocněním jater nebo cirhózou. Přibližně 80% z ascitu jsou případy myšlenka být kvůli cirhóze. Ačkoliv přesný mechanismus ascitu vývoje není zcela znám, většina teorií naznačují, portální hypertenze (zvýšený tlak v průtoku krve játry) jako hlavní přispěvatel. Základním principem je podobný tvorbě edému jinde v těle v důsledku nerovnováhy mezi tlakem uvnitř oběhu (vysokotlaký systém) a mimo, V tomto případě, dutiny břišní (nízký tlak prostor). Zvýšení portálu krevního tlaku a snížení albuminu (protein, který je nesen v krvi) mohou být zodpovědné při formování gradientu tlaku a výsledkem břicha ascitem.

Dalšími faktory, které mohou přispět k ascites jsou retenci solí a vody. Objem cirkulující krve může být vnímán nízké senzory v ledvinách jako tvoření ascites může poškozují některé objem od krve. Tento signál ledvin reabsorb více soli a vody k vyrovnání objemu ztráty.

Některé další příčiny ascitu vztahující se k zvýšenému tlaku gradient jsou městnavého srdečního selhání a pokročilého selhání ledvin v důsledku generalizované zadržování tekutin v těle.

Ve vzácných případech, zvýšeného tlaku v portální systém může být způsobeno tím, interní nebo externí obstrukce portálu plavidla, končit v portální hypertenze bez cirhózy. Příklady tohoto mohou být hmotnost (nebo nádor) lisování na portálu plavidla uvnitř břišní dutiny nebo krevní sraženiny v portálu loď brzdit normální tok a zvýšení tlaku v nádrži (například, Budd-Chiari syndrom).

K dispozici je také tvorba ascitu v důsledku rakoviny, tzv. maligní ascites. Tyto druhy ascites jsou typicky projevy pokročilých nádorů orgánů v dutině břišní, jako, rakovině tlustého střeva, karcinom pankreatu, rakovina žaludku, karcinomu prsu, lymfom, rakovinu plic, nebo rakovina vaječníku.

Pankreatu ascites může být viděn u lidí s chronickým (dlouholetou) pankreatitidy nebo zánět slinivky břišní. Nejčastější příčinou chronické pankreatitidy je delší zneužívání alkoholu. Pankreatu ascites může být také způsobena tím, akutní pankreatitida, stejně jako trauma pankreatu.