Lékařství


Jaké jsou příznaky ascites?

Tam smět být žádné příznaky spojené s ascitem, zejména pokud je mírná (obvykle méně než o 100 - 400 ml u dospělých). Jako další tekutina se hromadí, zvýšený břišní obvod a velikost jsou obyčejně viděny. Bolest břicha, nepohodlí, a nadýmání jsou také často viděn jako ascites se stává větší. Dušnost se také může stát s velkými ascites kvůli zvýšenému tlaku na membránu a migrace tekutiny přes membránu způsobuje pleurální výpotek (tekutina kolem plic). Kosmeticky znetvořující velké břicho, vzhledem k ascites, je také společným zájmem některých pacientů.

Jaké jsou rizikové faktory pro ascites?

Nejčastější příčinou ascitu je jaterní cirhózou. Mnohé z rizikových faktorů pro vznik ascitu a jaterní cirhózy jsou podobné. Mezi nejčastější rizikové faktory patří hepatitidy B, hepatitidy C, a dlouhodobé zneužívání alkoholu. Další potenciální rizikové faktory jsou spojeny s ostatními základní podmínky, jako je městnavé srdeční selhání, zlomyslnost, a onemocnění ledvin.

Co je ascites?

* Ascites odkazuje na abnormální nahromadění tekutiny v břišní (peritoneální) dutina.

* Nejčastější příčinou ascitu je jaterní cirhózou.

* Léčba ascitu závisí na jeho příčina.

Ascites je nahromadění tekutiny (obvykle serózní tekutiny, která je světle žlutý a čiré tekutiny) v břišní (peritoneální) dutina. Dutiny břišní se nachází pod hrudní dutiny, rozvedený s tím bránici. Ascitické tekutiny může mít mnoho zdrojů, jako jsou onemocnění jater, rakoviny, srdečního selhání, nebo selhání ledvin.