Lékařství


Jak se ascites diagnostikována?

Diagnóza ascitu je založena na fyzikální vyšetření ve spojení s podrobnou anamnézu ke zjištění možných příčin, protože ascites je často považována za nespecifický příznak pro jiné choroby. Pokud ascites tekutina je větší než 500 ml, lze prokázat na fyzikální vyšetření vyboulené boky a tekutin vlny provádí lékař zkoumá břicho. Menší množství tekutiny může být detekovány ultrazvuk břicha. Příležitostně, ascites se nachází mimochodem podle ultrazvuku nebo CT udělat pro hodnocení ostatních podmínek.

Diagnóza základní podmínkou(s) příčinou ascitu je nejdůležitější částí pochopení důvodu(s) pro osobu k rozvoji ascitu. Anamnéza může poskytnout vodítka na hlavní příčiny(s) a typisky zahrnuje otázky o předchozích diagnózy onemocnění jater, virové hepatitidy a její rizikové faktory, zneužívání alkoholu, rodinné anamnéze onemocnění jater, selhání srdce, rakovina historie, a léky historie.

Krev práce může hrát zásadní roli při hodnocení příčinou ascitu. Kompletní metabolický panel může odhalit vzorce poškození jater, funkční stav jater a ledvin, a hladiny elektrolytu. Kompletní krevní obraz je také užitečný tím, že poskytuje klíč k základní podmínky. Koagulace (srážení) panel abnormality (protrombinového času) může být abnormální, protože poškození funkce jater a nedostatečné produkci srážení bílkovin.

Někdy možné příčiny ascitu nesmí být stanovena na základě anamnézy, vyšetření, a přezkum laboratorních dat a zobrazovací studie. Analýza tekutiny může být nezbytné za účelem získání další diagnostická data. Tento postup se nazývá paracentézy, a to se provádí vyškolení lékaři. Jedná se sterilizační prostor na břiše a, s vedením ultrazvuku, jehly do dutiny břišní a odnímání tekutin pro další analýzu.

Pro diagnostické účely, malé množství (20cc, například) může být dost pro odpovídající zkoušky. Větší množství může být zrušeno v případě potřeby k odhalení příznaků, spojených se zvýšenou břicha ascitem, až několik litrů (velký objem paracentézy).

Analýza se provádí zasláním shromážděných tekutiny do laboratoře ihned po odvodnění. Typicky, počet a součásti bílých krvinek a červených krvinek (buněk), albuminu, Gramovo barvení a kultury pro případné organismy, amyláza úrovni, glukóza, celková bílkovina, a cytologie (maligní nebo rakovinné buňky) jsou analyzovány v laboratoři. Výsledky jsou pak analyzovány ošetřující lékař k dalšímu vyhodnocení a stanovení možnou příčinu ascitu.