Lékařství


Jaká je léčba ascitu?

Léčbě ascitu do značné míry závisí na základní příčině. Například, peritoneální carcinomatosis nebo maligní ascites může být léčena chirurgické odstranění prsu a chemoterapii, zatímco management ascitu vztahující se k selhání srdce směřuje k léčbě srdečního selhání s lékařským vedením a dietní omezení.

Vzhledem k tomu, cirhózu jater, je hlavní příčinou ascitu, bude hlavní náplní této sekce.

Dieta

Správa ascites u pacientů s cirhózou typicky zahrnuje omezení dietní příjem sodíku a používání diuretik (vody pilulky). Omezení dietní sodný (sůl) příjem na méně než 2 gramů na den je velmi praktická, úspěšný, a široce se doporučuje u pacientů s ascitem. Ve většině případů, tento přístup musí být kombinována s použitím diuretik jako sůl omezení pouze obecně není účinný způsob, jak zacházet ascites. Konzultace s odborníkem na výživu jde o denní omezení soli může být velmi užitečné pro pacienty s ascitem.

Léky

Diuretika zvyšují vylučování vody a soli z ledvin. Doporučená diuretikum režim v nastavení ascites jater spojené je kombinace spironolaktonu (Aldactone.) a furosemid (Telekomunikační technika). Jedné denní dávce 100 milligrams of spironolactone and 40 miligramů furosemid, je obvyklá doporučená počáteční dávka. To může být postupně zvýšena na získání odpovídající reakci na maximální dmg spironolaktonu actone and 160 mg furosemidu, tak dlouho, dokud pacient snese zvýšení dávky bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Užívání těchto léků spolu v dopoledních hodinách, je obvykle doporučeno, aby se zabránilo časté močení v noci.

Terapeutické paracentézy

U pacientů, kteří nereagují dobře nebo nemůžete tolerovat nad režim, časté terapeutické paracentézy (jehla opatrně je umístěn do oblasti břicha, za sterilních podmínek) může být provedeno odstranění velkého množství tekutin. Několik litrů (až do 4 na 5 l) tekutiny může být bezpečně vyjmout tímto postupem pokaždé. U pacientů s maligním ascitem, Tento postup může být účinnější než používání diuretik.

Chirurgie

Pro více refrakterních případů, chirurgické výkony mohou být nezbytné pro kontrolu ascites. Transjugulární intrahepatální portosystémové zkraty (TIP) Postup je děláno přes vnitřní krční žílou (hlavní žíly na krku) v lokální anestezii intervenčního radiologa. Zkrat je umístěn mezi portálu žilního systému a systémová žilního systému (žíly vrací krev zpět k srdci), čímž se sníží tlak portálu. Tento postup je vyhrazena pro pacienty, kteří mají minimální reakci na agresivní lékařské ošetření. Bylo prokázáno snížení ascites a buď omezit nebo vyloučit používání diuretik ve většině případů provádí. Však, je spojen s významnou komplikací, jako je jaterní encefalopatie (zmatek) a dokonce i smrt.

Další tradiční vypínací umístění (peritoneovenous zkrat a systémové portosystémové spojky) byly v podstatě opustili kvůli jejich vysoká míra komplikací.

Transplantaci jater

Konečně, Transplantace jater pro pokročilou cirhózou může být považována za léčbu ascitu v důsledku selhání jater. Transplantaci jater zahrnuje velmi složité a dlouhotrvající proces, který vyžaduje velmi pečlivé sledování a řízení transplantaci specialisty.