Lékařství


Jaké jsou komplikace pro ascites?

Některé komplikace ascitu může být spojena s jeho velikost. Nahromadění tekutin může způsobit dýchací obtíže tím, že stlačí bránici a tvorbě pleurální výpotek.

Infekce jsou další závažné komplikace ascitu. U pacientů s ascitem týkající se portální hypertenze, bakterií ze střeva může spontánně napadnout peritoneální tekutině (ascites) a způsobit infekci. Toto je nazýváno Spontánní bakteriální peritonitida nebo SBP. Protilátky jsou vzácné v ascitu a, proto, imunitní reakce v ascitické tekutiny je velmi omezená. Diagnóza SBP se provádí tím, že vykonává paracentéza a analyzovat kapalina pro počet bílých krvinek nebo důkazy o růstu bakterií.

Hepatorenální syndrom je vzácné, ale vážný a potenciálně smrtelný (Průměrná míra přežití v rozsahu od 2 týdnů až o 3 měsíců) komplikací ascitu v souvislosti s cirhózou jater vedoucí k postupnému selhání ledvin. Přesný mechanismus tohoto syndromu není známá, ale to může vést k posunu v tekutinách, poruchou průtoku krve ledvinami, nadužívání diuretik, a správa kontrastů nebo léky, které mohou být škodlivé pro ledviny.

Ascites může být zabráněno?

Prevence ascitu převážně zahrnuje prevenci rizikových faktorů souvisejících podmínek vedoucích k ascites.

U pacientů se známým pokročilým onemocněním jater a cirhóza jakékoli příčiny, zamezení konzumace alkoholu může výrazně snížit riziko, které ascitu. Nesteroidní protizánětlivé léky [ibuprofen (Advil, Motrin, atd.)] by měly být omezeny u pacientů s cirhózou, protože mohou snížit průtok krve k ledvinám, tedy, omezení soli a vody vylučování. V souladu s omezením příjmu soli je také další jednoduché preventivní opatření ke snížení ascites.