Lékařství


Jaké typy pih existují?

Existují dva základní typy pih: jednoduché pihy a úžeh pih. Jednoduché pihy se obvykle tan, kolo, a malé — o velikosti běžných stavebních hřebík hlavu. Sunburn pihy jsou často tmavší, mají nepravidelné rozeklané hranice, a může být větší než guma na tužce. Sunburn pihy jsou častější na horní části zad a ramen, kde lidé často dostat své nejvážnější vysušenou pokožku.

Ephelides (zvláštní: ephelis) je řecké slovo a lékařský termín pro piha. Tento termín se odkazuje na ploché skvrny, které jsou tan, lehce načervenalý, nebo světle hnědé a obvykle se vyskytují v průběhu slunečného měsíců. Oni jsou nejvíce často nalezené na lidi s lehkou pleť, a v některých rodinách, jsou dědičná (genetický) žil. Lidé s načervenalé vlasy a zelené oči, jsou více náchylní k těmto typům pih. Ne. únikům a k ochraně před sluncem, včetně pravidelné užívání ochranu proti slunečnímu záření, může přispět k potlačení výskytu některých typů pih.

Lentigines (zvláštní: lentigo) pochází z latinského slova pro čočky a je lékařský termín pro určité typy tmavší pihy a úžeh pih. Lentigines inklinují být tmavší, než jsou společné piha a nejsou obvykle zmizí v zimě. Tento druh spot je jen lentigo simplex. I když občas lentigines jsou součástí vzácné genetické syndrom, z větší části jsou to jen izolované a nedůležité spoty.