Lékařství


Jaké jsou “jaterní skvrny” nebo “stařeckých skvrn”?

“Jaterní skvrny” nebo “stařeckých skvrn” jsou společné názvy tmavší skvrny jako u dospělých, často na zadní rukou. Termín “játra spot” je vlastně nesprávné pojmenování, protože tyto skvrny nejsou způsobeny problémy s játry nebo onemocněním jater. Zatímco pihy se obvykle objevují v průběhu času, nejsou samy o sobě známkou stáří. Místo toho, se vyskytují obvykle na slunci-exponovaných oblastech,, spíše v lidech, kteří mají genetickou tendenci k rozvoji jejich. Tak, oni jsou v žádném případě čistě funkci věku.

Tyto skvrny jsou jen lentigo-typu pihy, které jsou běžně vidět na kůži starších dospělých s anamnézou expozice slunci.

Někdy, starší lidi, kteří mají tyto lentigo-typu pihy také vyvolaly, hnědý, křupavý léze tzv. seboroická keratózami v nebo kolem stejných oblastech. Seboroická keratózy jsou také benigní (není maligní) porosty na kůži. Někteří pacienti nazývají tyto porosty “barnacles” nebo “Rice Krispies.” Ačkoli oni jsou nejvíce často středně hnědá, mohou lišit v barvě pohybovat v rozmezí od světle hnědé až černé. Oni se vyskytují v různých velikostech, příliš, pohybovat v rozmezí od zlomek palce (nebo centimetr) na palec (2.5 cm) v průměru. Typicky, Tyto výrůstky jsou kolem velikosti jako guma na tužce, nebo o něco větší. Někteří keratózy začínají jako ploché lentigo a postupně zvyšovat a zahustíme tvořit seboroická keratóza.

Výmluvné rysem seborrhoické keratózy je jejich voskové, přilepená na-, mastný vzhled. Vypadají, jako by byly buď vložili na kůži, nebo může vypadat jako trochou rozpuštěného hnědé svíčky vosk, který klesl na kůži. Seborrheic keratózy může dojít ve stejných oblastech jako pihy. Seborrheic keratózy jsou také více obyčejní v oblastech slunci, ale mohou se také objevit v slunci-chráněných oblastech. Když oni nejprve se objeví, porosty obvykle začnou jeden po druhém jako malé hrubé rány. Nakonec, mohou zahustit a rozvíjet hrubou, bradavčitý povrch.

Seborrheic keratózy jsou poměrně časté zvláště po stáří 40. Téměř každý se může nakonec vyvinout alespoň pár seborrhoické keratózy během svého života. Oni jsou někdy odkazoval se na jak “barnacles stáří.”