Lékařství


Jaký je zdravotní význam pihy?

Pravda pihy představují v zásadě žádné riziko poškození zdraví ve všech. Všichni jsou naprosto neškodné. Oni nejsou rakovinné a obecně nestanou rakovinné.

Vzácné obavy pihy mohou nastat, pokud jsou spojeny s jinými chorobami, jako je xeroderma pigmentosum a neurofibromatózy, nebo když jsou zaměňovány s tímto, vážnější podmínky:

* Lentigo maligna (“maligní piha”): To je neobvyklé dosti povrchní rakoviny kůže, které obvykle dochází na tvářích starších dospělých, kteří měli v minulosti značné slunci. V průběhu měsíců až let, Tato podmínka může být, jestliže nezpracovaný, rozvinout do více agresivní maligní odrůda s názvem lentigo maligna melanom. Tam jsou, samozřejmě, mnoho stovek obyčejných obličeje pihy pro každého, kdo je potenciálně maligní. Jednoduchý test-office tzv. kožní biopsie může pomoci diagnostikovat lentigo maligna.

* Melanom: Tato velmi nebezpečná forma rakoviny kůže se mohou objevit i u mladých lidí a na části těla, které jsou vystaveny slunci-stejně jako ty, které jsou chráněny.. Zatímco přesná příčina melanomu není zcela známa, ultrafialové paprsky (především UVA) Je známo, že hrát roli. Melanomy mohou vzniknout z dříve normálního krtka nebo pigmentové spot, který byl přítomen po mnoho let nebo o celoživotním. Melanomy mohou vzniknout z úplně normální pleť bez zjevné preexistující mole. Ve srovnání s benigní (noncancerous) pihy, melanomy, mají tendenci být větší, tmavší, a mají více nepravidelný barvu a tvar variace.. Většina melanomy jsou vlastně ploché, a který nebyl, protože mnoho lidí tendenci nesprávně předpokládat.

* Bazálního buněčného karcinomu: Jedná se o nejčastější typ rakoviny kůže. Tito jsou obvykle perleťový, růžové nebo načervenalé barvy a mohou krvácet snadno. Pigmentované bazaliom je druh bazální buňky, které mohou být zaměněny za piha, nebo seboroická keratóza protože jeho hnědé nebo tmavé barvy. Jednoduchý postup tzv. kožní biopsie může pomoci diagnostikovat tento růst.