Lékařství


Jaké jsou méně časté příčiny zvýšené hodnoty jaterních testů krve?

Méně časté příčiny abnormální hladiny jaterních enzymů ve Spojených státech patří chronická hepatitida B, hemachromatosis (železem), Wilsonova choroba, alfa-1-antitrypsinu, celiakální sprue, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, a autoimunitní hepatitida. I když není tak časté jako hepatitida C, hepatitidy B může způsobit chronické onemocnění jater se stále abnormální hladiny jaterních enzymů.

* Hemachromatosis je genetická (zděděný) nepořádek, ve kterém je nadměrné vstřebávání železa v potravě vede k hromadění železa v játrech s výslednou zánět a zjizvení jater.

* Wilsonova choroba je dědičné onemocnění s nadměrným hromaděním mědi v různých tkáních, včetně jater a mozku. Měď v játrech může vést k chronické zánětu jater, zatímco měď v mozku může způsobit psychiatrické poruchy a motor.

* Alfa-1-antitrypsin nedostatek je dědičné onemocnění, při kterém nedostatek glykoproteinu (sacharidů-proteinový komplex) tzv. alfa-1-antitrypsinu vede k chronické onemocnění plic (dušnost) a onemocnění jater.

* Autoimunitní hepatitida výsledky z poškození jater vyvolané v těle vlastní protilátky a obranné systémy napadat játra.

* Celiakální sprue je onemocnění tenkého střeva, kde člověk má alergii na lepek a vyvíjí plyn, nadýmání, průjem, a v pokročilejších případech podvýživy. Pacienti’ s celiakální sprue může také rozvíjet mírně abnormální ALT a AST úrovně.

* Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou onemocnění s chronickým zánětem střev (také označována jako zánětlivé střevní onemocnění). V těchto jedinců je zánět jater (hepatitida) nebo žlučových cest (primární sklerotizující cholangitis) Také může dojít, způsobuje abnormální jaterní testy.

Zřídka, abnormální hladiny jaterních enzymů může být příznakem rakoviny v játrech. Rakovina vyplývající z jaterních buněk se nazývá hepatocelulární karcinom nebo hepatomem. Rakoviny se šíří do jater z jiných orgánů (jako tlustého střeva, slinivka břišní, žaludek, atd.) se nazývají metastazujícím malignit (do jater).