Lékařství


Rakovinu ústní dutiny: Kdo je ohrožena?

Lékaři nemohou vždy vysvětlit, proč jeden člověk vyvine rakovinu ústní dutiny a druhá nikoliv. Však, Víme, že tato nemoc není nakažlivá. Nemůžete “úlovek” rakovinu ústní dutiny od jiné osoby.

Výzkum ukázal, že lidé s jistými rizikovými faktory jsou s větší pravděpodobností než ostatní k rozvoji rakoviny ústní. Rizikovým faktorem je cokoli, co zvyšuje vaše šance na rozvoj nemoci.

Níže jsou rizikové faktory pro rakovinu ústní dutiny:

* Tabák: Užívání tabáku připadá většina rakoviny ústní zkoušky. Kouření cigaret, doutníky, nebo trubky; pomocí žvýkací tabák; a máčení šňupací tabák jsou spojeny s ústní rakovinu. Použití jiných tabákových výrobků (jako bidis a kreteks) může také zvýšit riziko rakoviny ústní. Těžkých kuřáků, kteří používají tabák po dlouhou dobu jsou nejvíce ohroženy. Toto riziko je ještě vyšší u kuřáků, kteří pijí alkohol silně. Vlastně, tři ze čtyř rakoviny ústní zkoušky se vyskytují u lidí, kteří používají alkohol, tabák, nebo oba alkoholu a tabáku.

* Alkohol: Lidé, kteří pijí alkohol, jsou s největší pravděpodobností vyvine rakovinu ústní dutiny, než lidé, kteří nepijí. Riziko se zvyšuje s množstvím alkoholu, které člověk konzumuje. Riziko ještě zvyšuje, pokud osoba, oba nápoje alkoholu a tabáku používá.

* Sun: Rakovina rtu může být způsobeno tím, na slunci. Pomocí krém nebo balzám na rty, který má ochranu proti slunečnímu záření může snížit riziko. Nosit klobouk s krempou může také blokovat slunečním zářením. Riziko rakoviny rtu se zvyšuje, pokud osoba také kouří.

* Osobní historie karcinomu hlavy a krku: Lidé, kteří měli nádorů hlavy a krku, mají zvýšené riziko rozvoje dalších primárních nádorů hlavy a krku. Kouření zvyšuje toto riziko.