Lékařství


Léčba rakoviny ústní

Staging

Pokud se biopsie ukazuje, že rakovina je dar, Váš lékař potřebuje znát fáze (rozsah) Vašeho onemocnění naplánovat tu nejlepší léčbu. Fáze je založena na velikosti nádoru, zda rakovina se rozšířila a, Pokud tomu tak, do jaké části těla.

Nastudování může požadovat laboratorní testy. To může zahrnovat také endoskopii. Lékař používá tenké, osvětlené trubice (endoskop) Chcete-li zkontrolovat krk, průdušnice, a plíce. Lékař vloží endoskopu nosem nebo ústy. Lokální anestezii se používá k usnadnění vašeho nepohodlí a zabránit vám Roubíky. Někteří lidé také mohou mít mírné sedativum. Někdy lékař využívá celkové anestezii, aby osoba, která má spát. Tato zkouška může být provedeno v ordinaci lékaře, ambulance, nebo v nemocnici.

Lékař může objednat jeden nebo více zobrazovacích testů a zjistěte, zda rakovina se rozšířila:

* Zubní x-paprsky: X-ray z celého úst může ukázat, zda rakovina se rozšířila do čelisti.

* Hrudník x-paprsky: Obrázky z hrudníku a plic může ukázat, zda rakovina se rozšířila do těchto oblastí.

* CT scan: X-ray zařízení spojených s počítačem, má řadu podrobných snímků z vašeho těla. Můžete dostat injekci barviva. Nádory v ústech, hrdlo, krk, nebo jinde v těle objeví na CT scan.

* MRI: Silný magnet spojených s počítačem se používá k výrobě detailní snímky o své tělo. Lékař můžete prohlédnout tyto obrázky na monitoru a může tisknout na film. MRI může prokázat, zda ústní rakovina se rozšířila.

Zacházení

Mnoho lidí s rakovinou ústní chtějí aktivně podílet na rozhodování o jejich zdravotní péči. Je přirozené, že se chtějí dozvědět vše, co můžete o své nemoci a léčby volby. Však, šoku a stresu po stanovení diagnózy může jen těžko myslet na všechno, co se chcete zeptat lékaře. Často pomáhá, aby se seznam otázek před jmenováním. Chcete-li pomoci pamatovat, co lékař říká,, Můžete si poznámky, nebo požádat, zda můžete používat magnetofon. Můžete také chtít, aby rodinný příslušník nebo přítel s vámi, když budete mluvit s lékařem — účastnit se diskuse, dělat si poznámky, nebo jen poslouchat.

Váš lékař vás může odkázat ke specialistovi, nebo můžete požádat o postoupení. Specialisté, kteří léčí rakovinu ústní dutiny ústní a obličejové patří chirurgové, otolaryngologists (ucho, nos, a krku lékaři), lékařské onkologové, radiační onkology, a plastičtí chirurgové. Můžete být podle týmu, který zahrnuje specialisty v chirurgii, radiační terapie, nebo chemoterapie. Dalším zdravotnickým pracovníkům, kteří mohou pracovat s odborníky jako tým patří zubaře, řeč patolog, výživu, a duševní zdraví poradce.

Získání druhý názor

Před zahájením léčby, budete chtít posudek o stanovení diagnózy a léčebného plánu. Některé pojišťovny vyžadují druhý názor; Jiní se může vztahovat na druhý názor, pokud vy nebo váš lékař požádá.

Příprava na léčbu

Volba léčby závisí hlavně na Váš celkový zdravotní stav, kde v ústech nebo hltanu rakovina začala, velikost nádoru, a zda rakovina se rozšířila. Váš lékař může popsat svůj možnostech léčby a očekávané výsledky. Budete chtít, aby zvážila, jak léčba může ovlivnit normální činnosti, jako je polykání a mluvení, a zda se bude měnit, jak vypadáš. Vy a Váš lékař může společně pracovat na vytvoření léčebného plánu, který splňuje vaše potřeby a osobní hodnoty.

Nemusíte se ptát na všechny vaše otázky, nebo pochopit všechny odpovědi najednou. Budete mít další šanci požádat svého lékaře, vysvětlit věci, které nejsou jasné, a požádat o další informace.