Lékařství


Nežádoucí účinky léčby na rakovinu ústní dutiny

Vzhledem k tomu, léčba často škody zdravých buněk a tkání, nežádoucí vedlejší účinky jsou časté. Tyto nežádoucí účinky jsou závislé především na umístění nádoru a na typu a rozsahu léčby. Nežádoucí účinky nemusí být stejné pro každou osobu, a mohou dokonce změnit z jednoho ošetření relace na další.

Chirurgie

Chce to čas léčit po operaci, a čas potřebný k navrácení se liší pro každou osobu. Ty mohou být nepříjemné pro prvních několika dnech po operaci. Však, lék je obvykle kontrolovat bolest. Před operací, byste měli projednat plán pro úlevu od bolesti s lékařem nebo sestrou. Po operaci, Váš lékař může upravit plán, pokud potřebujete větší úlevu od bolesti.

Je společná pro cítit unaveni nebo slabé chvíli. Také, Operace může způsobit tkáně v obličeji, aby oteklo. Tento otok obvykle zmizí během několika týdnů. Však, odstraněním lymfatických uzlin může způsobit otok, který trvá dlouho.

Chirurgické odstranění nádoru malá v ústech, nesmí způsobit žádné trvalé problémy. Pro větší tumor, však, Chirurg může odstranit část patra, jazyk, nebo čelisti. Tato operace může změnit schopnost žvýkat, polykat, nebo mluvit. Také, Váš obličej může vypadat jinak po operaci. Rekonstrukční a plastické chirurgie může být provedeno na obnovu kostí nebo tkání v ústech. (Vidět “Rekonstrukce.”)

Radiační léčba

Téměř všichni pacienti, kteří mají radiační terapie oblasti hlavy a krku rozvíjet ústní vedlejší účinky. To je důvod, proč je důležité se dostat do úst v dobrém stavu před zahájením léčby rakoviny. Vidět zubař dva týdny před zahájením léčby rakoviny dává do úst čas na uzdravení po zubních práce.

Nežádoucí účinky radioterapie jsou závislé především na množství záření vzhledem k. Některé nežádoucí účinky v ústní dutině, odejde po ozařování končí, zatímco jiní trvat dlouho. Několik vedlejších účinků (jako je sucho v ústech) nesmí nikdy odejít.

Radiační terapie může způsobit, že některé nebo všechny z těchto nežádoucích účinků:

* Sucho v ústech: Sucho v ústech může dělat to těžké pro vás k jídlu, diskuse, a polykat. To může také vést ke vzniku zubního kazu. Můžete zjistit, že je pít hodně vody, čipy cucat led nebo cukr-free Hard Candy, a využití sliny náhradu zvlhčovat ústa.

* Zubní kaz: Záření může způsobit velké problémy, zubní kaz. Dobrý ústa péče vám může pomoci udržet vaše zuby a dásně zdravé a může vám pomoci cítit se lépe.

o Lékaři obvykle naznačují, že lidé jemně kartáčkem zuby, dásně, a jazyk s extra-soft zubní kartáček a zubní pasta fluoridu po každém jídle a před spaním. Pokud kartáčování bolí, můžete změkčit štětiny v teplé vodě.

o Váš zubař může naznačovat, že budete používat fluorid gel před, během, a po ozařování.

o Pomáhá také vypláchněte ústa několikrát denně s roztokem z 1/4 kávová lžička jedlé sody a 1/8 lžička soli v jednom šálku teplé vody. Po opláchnout toto řešení, sledovat s čistou vodou opláchněte.

* Bolest v krku nebo v ústech: Radiační terapie může způsobit bolestivé vředy a záněty. Váš lékař může navrhnout léky na pomoc kontrolu bolesti. Váš lékař může také navrhnout speciální výplachy k znecitlivění krku a úst pomoci zmírnit bolest. Pokud váš bolest pokračuje, můžete požádat svého lékaře o silnější léky.

* Bolest nebo krvácení z dásní: Je důležité kartáček a nit zuby jemně. Možná budete chtít, aby se zabránilo oblastech, které jsou bolest nebo krvácení. Chcete-li chránit vaše dásně před poškozením, Je to dobrý nápad, aby se zabránilo používání párátka.

* Infekce: Sucho v ústech a poškození sliznice úst od ozařování mohou způsobit infekci k rozvoji. Pomáhá kontrolovat úst každý den pro vředy nebo jiné změny, a informujte svého lékaře nebo sestru o všech problémech v ústech.

* Opožděné hojení po péči o chrup: Radiační léčba může komplikují tkáně v ústech se hojí. Pomáhá mít důkladnou zubní zkoušky a splnit všechny potřebné ošetření zubů i před radiační léčbou začne.

* Čelist tuhost: Záření může ovlivnit žvýkací svaly a aby bylo pro Vás obtížné otevřít ústa. Můžete zabránit nebo zmírnit ztuhlost čelisti vykonáváním vaše svaly. Poskytovatelé zdravotní péče často naznačují, otevírání a zavírání úst co nejvíce (bez způsobení bolesti) 20 krát za sebou, 3 krát denně.

* Zubní protéza problémy: Radiační terapie může změnit tkáně v ústech tak, že zubní protézy nevejdou už. Vzhledem k bolestivosti a sucho v ústech, někteří lidé nemusí být schopen nosit zubní protézu tak dlouho, dokud jeden rok po radiační terapii. Po tkáně léčit úplně a ústa již není bolení, Váš zubař může být nutné opravit nebo vyměnit umělý chrup.

* Změny v chuti a vůni: Během radioterapie, potraviny mohou chuť nebo vůni různých.

* Změny v kvalitu hlasu: Váš hlas může být nízký nebo na konci dne. To může také být ovlivněna změnami v počasí. Radiační zaměřena na krku může způsobit hrtanu nabobtnat, způsobuje změny hlasu a pocit knedlík v krku. Váš lékař může navrhnout lék ke snížení tohoto otok.

* Změny ve štítné žláze: Radiační léčba může ovlivnit vaše štítná žláza (varhany na krku pod hlasovou schránku). Pokud vaše štítná žláza nevytváří dostatek hormonu štítné žlázy, se můžete cítit unaveni, ztloustnout, pocit chladu, a má suchou pokožku a vlasy. Váš lékař může zkontrolovat úroveň hormonů štítné žlázy s krevní test. Pokud je nízká, Možná budete muset vzít hormonu štítné žlázy pilulky.

* Kožní změny v ošetřované oblasti: Kůže v ošetřované oblasti se mohou stát červené nebo suché. Dobrá péče o pleť je důležité v této době. Je užitečné vystavit této oblasti ovzduší a zároveň ji chrání před sluncem. Také, Vyhýbejte se nošení oblečení, které třít ošetřené plochy, a nebudou holit ošetřené plochy. Byste neměli používat pleťová mléka nebo krémy v ošetřované oblasti bez doporučení lékaře.

* Únava: Můžete se může stát velmi unavený, zvláště v pozdějších týdnech léčby ozařováním. Odpočívá je důležité, ale lékaři většinou doporučí své pacienty, aby zůstali jako aktivní, protože mohou.

Ačkoli vedlejší účinky radioterapie může být úzkostné, Váš lékař může obvykle léčit, nebo se proti němu. Pomáhá hlásit jakékoli problémy, které se vám tak, že lékař s vámi mohou spolupracovat za účelem ulehčit jim.

Chemoterapie

Chemoterapie a radioterapie mohou způsobit některé stejné nežádoucí účinky, včetně bolestivá ústa a dásně, sucho v ústech, infekce, a změny v chuti. Některé protinádorové léky mohou také způsobit krvácení v ústech a hlubokou bolest, že se cítí jako bolest zubů. Mezi problémy, se kterými jsou závislé na druhu a množství protinádorových léků, které obdržíte, a jak vaše tělo reaguje na ně. Můžete mít tyto problémy pouze v průběhu léčby nebo po krátkou dobu po ukončení léčby končí.

Obvykle, protinádorových léků může ovlivnit buňky, které rozdělují rychle. Kromě nádorových buněk, těchto rychle se dělících buněk obsahují tyto:

* Krevní buňky: Tyto buňky v boji s infekcí, Nápověda vaše srážet krev, a přenášet kyslík do všech částí těla. Když léků může ovlivnit krevní buňky, Jste spíše dostat infekce, modřiny nebo krvácení snadno, a cítí velmi slabý a unavený.

* Buňky v vlasové kořínky: Chemoterapie může vést k vypadávání vlasů. Vlasy rostou zpět, ale někdy nové vlasy se poněkud liší v barvě a struktuře.

* Buňky, které lemují trávicího traktu: Chemoterapie může způsobit nechutenství, nevolnost a zvracení, průjem, nebo ústa a ret vředy. Mnoho z těchto nežádoucích účinků lze ovládat pomocí léků.