Lékařství


Kdo rozvíjí Alzheimerova choroba?

Hlavním rizikovým faktorem pro Alzheimerovu chorobu se zvýší věk. Jak populace stárne, četnost Alzheimerovy choroby stále stoupá. Deset procent lidí starších 65 let věku a 50% osob starších 85 let se Alzheimerovy choroby. Není-li nové způsoby léčby byly vyvinuty pro snížení pravděpodobnosti vzniku Alzheimerovy choroby, počet jedinců s Alzheimerovou chorobou ve Spojených státech se očekává, že bude 14 milionů ročně 2050.

Tam jsou také genetické rizikové faktory pro Alzheimerovu chorobu. Většina pacientů rozvoji Alzheimerovy choroby po stáří 70. Však, 2%-5% pacientů rozvoji onemocnění ve čtvrté nebo páté dekádě života (40s nebo 50s). Nejméně polovina z nich časný nástup pacientů zdědili genových mutací v souvislosti s onemocněním jejich Alzheimerovou. Navíc, děti u pacienta s onemocněním časným počátkem Alzheimer, který má jednu z těchto mutací v genu má 50% riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

K dispozici je také genetické riziko pro pozdní nástup případech. Poměrně běžná forma genu se nachází na chromozomu 19 je v souvislosti s onemocněním pozdního nástupu Alzheimerovy. Ve většině případů Alzheimerovy choroby, však, žádná specifická genetická rizika dosud bylo identifikováno.

Ostatní rizikové faktory pro Alzheimerovu chorobu patří vysoký krevní tlak (hypertenze), ischemická choroba srdeční, cukrovka, a možná zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Jedinci, kteří absolvovali méně než osm let vzdělání mají také zvýšené riziko Alzheimerovy choroby. Tyto faktory zvyšují riziko Alzheimerovy choroby, ale v žádném případě znamenají, že Alzheimerova choroba je nevyhnutelné u osob s těmito faktory.