Lékařství


Kolik vitamíny bych měl přijmout s cílem snížit své homocysteinu úroveň?

Denní doporučené dávky kyseliny listové, B vitamíny, a multivitamíny jsou obecně dostatečné s ohledem na snižování homocysteinu úrovně. Tyto denní dávky jsou doporučovány pro potraviny a léky správy (FDA) a dávky v konkrétní produkt, jsou tištěny na etiketě láhve vitamin výrobce. Obvykle, folátu suplementace se doporučuje v 1 miligram denně; vitamin B6 se doporučuje v 10 miligram na den; a vitaminu B12 v jednom-napůl miligram na den.

Má snižování homocysteinu úrovně předcházet infarktu a mrtvice?

V současné době, neexistuje žádný přímý důkaz, že užívání kyseliny listové a vitamínů skupiny B na nižší hladinu homocysteinu brání infarktu a mrtvice. Však, ve velké populační studie zahrnující ženy, Ti, kdo měli nejvyšší spotřebu kyseliny listové (obvykle ve formě multivitamíny) měl méně infarkty, než těch, kteří konzumují nejmenší kyseliny listové. V této studii, Asociace mezi příjmu kyseliny listové a vitamínu B6 a riziko srdečních onemocnění bylo výraznější než mezi příjmu vitamínu B12 a srdeční choroby, , která byla minimální.

Mnoho dalších observační studie byly provedeny s cílem posoudit účinek kyseliny listové a ostatních vitamínů B na onemocnění srdce. Většina z těchto studií k závěru, že perorální příjem kyseliny listové je spojován s nižším rizikem onemocnění srdce, možná proto, že v důsledku snížení hladiny homocysteinu. Vztah mezi perorální příjem vitaminu B12 a B6 a srdeční choroby nebyla tak zřejmá v mnoha z těchto studií. (5,6,7)

V jedné studii, se dospělo k závěru, že i u lidí se zvýšenou hladinou homocysteinu v důsledku genetických důvodů, perorální příjem kyseliny listové a případně dalších B vitamínů byl v souvislosti s nižší výskyt onemocnění srdce. (5,6,7)

Většina z těchto údajů, však, jsou získány z pozorovacích studií spíše než čistě kontrolované vědecké údaje. Proto, Je důležité zmínit, že i přes tyto studie naznačující souvislost mezi příjmem těchto vitamínů a nižší výskyt srdečních chorob, obecně, Neexistují žádné přesvědčivé klinické důkazy k léčbě hyperhomocysteinémie jiné než homocystinurie (vážnými genetickými formuláře) v souvislosti se srdečním onemocněním, mrtvice, nebo krevní sraženiny.