Lékařství


Co bych měl udělat, aby se zabránilo infarktu a mrtvice?

Ztráta nadváhy, cvičení pravidelně, ovládání diabetes a vysoký krevní tlak, snížení špatný LDL cholesterol, a ukončení kouření cigaret jsou klíčové kroky v prevenci infarktu a mrtvice. Souvislost mezi hladinami homocysteinu a aterosklerózy je obecně slabší v porovnání se známými rizikovými faktory diabetu, vysoký krevní tlak (hypertenze), vysoké hladiny cholesterolu, a kouření cigaret.

Doporučuje se, aby u zdravých dospělých jíst více čerstvého ovoce a zeleniny, jíst méně nasycených tuků a cholesterolu, a mít jednu multivitamin denně. Jeden multivitamin bude dodávat 400 mcg (mikrogramů nebo jeden-jedna tisícina gramu)/kyseliny listové denně kromě vitamínů B6, B12, a další důležité vitamíny.

Kdo by se měl podrobit testování na homocysteinu v krvi?

Někteří lékaři obrazovka pro zvýšené hladiny homocysteinu u pacientů s časným počátkem tvorby krevních sraženin, infarkty, tahy, nebo jiné symptomy spojené k ateroskleróze, zejména pokud tito pacienti nemají typické rizikové faktory, jako je kouření cigaret, cukrovka, vysoký krevní tlak, nebo vysoké hladiny LDL cholesterolu.

V současné době, nejsou k dispozici žádné oficiální doporučení o tom, kdo by se měl podrobit testování na homocysteinu v krvi. Před více vědecké údaje budou k dispozici od aktuálně probíhajících studií, mnozí odborníci nedoporučují testu na krevní hladiny homocysteinu, ani u pacientů s nevysvětlitelnou tvorbě krevních sraženin. Kromě toho, konsensus doporučení je proti léčbě zvýšené hladiny homocysteinu s vitaminy, aby se zabránilo onemocnění srdce.

Tam je také žádná shoda, pokud jde o optimální dávka kyseliny listové a ostatních vitamínů skupiny B k léčbě zvýšené hladiny krevního homocysteinu. (Například, léčbě pacientů s vysokými hladinami homocysteinu může vyžadovat vyšší dávky kyseliny listové a ostatních vitamínů skupiny B než částky uvedené v multivitamin.) Proto, rozhodnutí o testování by mělo být individuálně po konzultaci s lékařem.