Lékařství


Typy leukémie

Typy leukémie mohou být seskupeny podle toho, jak rychle se nemoc vyvíjí a zhoršuje se. Leukémie je buď chronická (které obvykle zhoršuje pomaleji) nebo akutní (které obvykle zhoršuje rychle):

* Chronická leukémie: Na počátku onemocnění, leukemických buněk může ještě dělat některé práce normálních bílých krvinek. Lidé nemusí mít žádné příznaky při prvním. Lékaři často najít chronické leukémie během rutinní vyšetření – ještě předtím, než jsou nějaké příznaky.

Pomalu, chronické leukémie zhorší. Jelikož počet leukemických buněk v krvi zvyšuje, lidé příznaky, jako jsou zduření lymfatických uzlin nebo infekcí. Když příznaky se objevují, jsou obvykle mírné v prvním a zhorší se postupně.

* Akutní leukémie: Leukemických buněk, nemůže dělat žádnou z prací normálních bílých krvinek. Počet leukemických buněk rychle zvyšuje. Akutní leukémie obvykle se zhoršuje rychle.

Typy leukémie také mohou být seskupeny podle typu bílých krvinek, který je ovlivněn. Leukémie může začít v lymfoidních buněk nebo myeloidní buňky. Viz obrázek z těchto buněk. Leukémie, které ovlivňují lymfoidní buňky se nazývá lymfoidních, lymfocytární, nebo lymfatické leukémie. Leukémie, které ovlivňují myeloidních buněk se nazývá myeloidní, myeloidní, nebo myeloblastic leukémie.

Tam jsou čtyři běžné typy leukémie:

* Chronická lymfatická leukémie (CLL): CLL postihuje lymfoidní buňky a obvykle roste pomalu. To představuje více než 15,000 nových případů leukémie každý rok. Nejčastěji, lidé diagnostikován s nemocí jsou ve věku nad 55. Je téměř nikdy postihuje děti.

* Chronická myeloidní leukémie (CML): CML postihuje myeloidní buňky a obvykle roste pomalu na první. To představuje téměř 5,000 nových případů leukémie každý rok. To postihuje především dospělé.

* Akutní lymfocytární (lymfoblastické) leukémie (ALL): ALL ovlivňuje lymfoidní buňky, a rychle roste. To představuje více než 5,000 nových případů leukémie každý rok. ALL je nejčastějším typem leukémie u malých dětí. To se týká také dospělých.

* Akutní myeloidní leukémie (AML): AML postihuje myeloidní buňky a rychle roste. To představuje více než 13,000 nových případů leukémie každý rok. Vyskytuje se v dospělé i děti.