Lékařství


Co je to amniocentéza?

Amniocentéza je postup, kterým je vzorek tekutiny odstraněn z plodové vak pro analýzu. Plodové vaku je v děložní dutině. Plodové vaku je tekutina-naplněné struktury uvnitř těhotné dělohy, ve které dítě žije. Plodových buněk, proteiny, a plodu moči volně pohybovat v rámci tohoto vaku.

Během amniocentesis, tekutiny se odstraní tím, že umístí dlouhou jehlou přes břišní stěnu do plodové vaku. Někdy, ženy kůže je aplikován nejprve s místním znecitlivění, ale toto není obvykle nutné. Amniocentesis jehla je obvykle vedena do vaku pomocí ultrazvukového zobrazování provádí buď před nebo v průběhu řízení. Jakmile je jehla je ve vaku, stříkačka se používá k odstoupit jasný jantar-barevná plodové vodě, připomínající moč. Objem tekutin stažených závisí na stáří plodu a důvod pro zkoušení.

Tekutina může pak být zaslána pro hodnocení fetální plicní zralosti, Genetické hodnocení, doklad o spina bifida (vrozené vady v míše rozvoje) nebo jiné nervové trubice-defektů, přítomnost infekce, nebo chromozomální analýza. Chromozomy jsou struktury, které obsahují veškeré genetické informace v našich buňkách. Plodová voda obsahuje četné zdarma-plovoucí plodu buňky, které mohou být pěstovány v laboratoři. Když se tyto buňky množí a dosáhnout určitého počtu, jejich chromozómy jsou extrahovány a analyzovány. To trvá asi dva týdny provést analýzu chromozomů. Tekutina obsahuje i bílkoviny, minerálů a dalších látek, které mohou být testovány, a tyto studie mohou 1 na 7 dny k provedení. Údaje získané z plodové vody mohou ženám pomoci činit informovaná rozhodnutí ohledně jejich těhotenství a děti.

U většiny pacientů, amniocentéza je poměrně rychlý a pohodlný postup. Některé ženy mají některé děložní křeče nebo pocit na omdlení.