Lékařství


Kdy by měla amniocentéza provádět?

Pro genetické testování, chromozomální analýza, a vyhodnocení testu abnormální AFP, amniocentéza se obvykle provádí mezi 15. a 20. týdnu těhotenství. Je zde vyšší míra potratů spojené s amniocentéza, která je provedena dříve, než 15. týden. Neexistuje žádný časový limit, jak pozdě v těhotenství amniocentéza může být provedeno.

Pokud amniocentéza se provádí ke stanovení fetální plicní zralosti, to je často děláno kdekoli mezi 32. a 36. týden těhotenství. U žen s diabetem, plicní zralosti testování může být provedeno až ve 39. týdnu, proto, že špatně řízené diabetes může oddálit plodu plicní zralosti.

Amniocentéza je bezpečné?

Celkový, amniocentéza je bezpečný postup s rizikem fetální ztráty na obecně méně než 1%. Podle Americké akademie porodníků a gynekologů praxe Bulletin, tam je postup-související míra ztrát plodu od 1/300 na 1/500 postupy.

Vzhledem k tomu, že je mírný možnost těhotenství ztráty z postupu, amniocentéza by měla být provedena pouze tehdy, když jasně uvedeno a jeho dávky byly stanoveny převáží rizika spojená. Mnozí rodiče požádat o postup “uklidnit” sami sebe, že všechno je dokonalé. Je třeba zdůraznit, že amniocentéza s normální výsledky nezaručuje, že dítě nebude mít porodu nebo genetické vady. Mnoho vrozené vady není možné zjistit amniocentesis. Kromě ztrát plodu, další rizika spojená s amniocentesis patří krvácení, křečemi a únik tekutiny z pochvy. Tyto problémy se vyskytují v asi 1% z žen, které podstupují postup, a obvykle vymizí samy o sobě. Pokud se tyto symptomy vznikají v důsledku postupu, Žena se často radí, aby přestal pracovat a zůstat v klidu na lůžku, dokud příznaky končí. Následující činnost bude vyloučena lékař. Příležitostně, plod je tropil s jehlou v průběhu testování, ale toto je obecně neškodný.

Amniocentéza je relativně bezpečné a bezbolestné procedury, které mohou poskytnout užitečné informace. Postup může být nabídnuty vybrané ženy po přezkoumání rizik a přínosů.