Lékařství


Jaké faktory mohou zhoršit atopický ekzém?

Mnoho faktorů, nebo podmínky mohou zesílit příznaky atopické dermatitidy, včetně suchou pokožku, zimní nebo chladné počasí, vlna tkaniny, a další dráždivé kožní. Tyto faktory mohou dále vyvolat svědění-poškrábání cyklu, další stimulace kolikrát už hyperaktivní imunitní systém v kůži. Opakované zhoršení a aktivace svrbění-scratch cyklu může způsobit další poškození kůže a bariéry členění. Tyto zhoršuje prvky lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: dráždivých a alergeny. Emocionální faktory a některé infekce mohou také ovlivnit atopické dermatitidy.

Může atopické dermatitidy vliv na tvář?

Ano. Atopická dermatitida může mít vliv na pleť v okolí očí, víčka, obočí, a řasy. Poškrábání a odření oblasti očí může způsobit kožní změny ve vzhledu. Někteří lidé s atopickou dermatitidou rozvíjet další kožní řasy pod jejich očima, tzv. atopického složence nebo Dennie-Morgan krát. Ostatní lidé mohou mít hyperpigmented víčka, což znamená, že kůže na víčkách tmavne od zánětu nebo sennou rýmu (alergické shiners). Nerovnoměrný obočí a řasy mohou vzniknout i poškrábání nebo odření.

Obličej je velmi často ovlivněna u miminek, která se může slintat příliš a stávají se podrážděné od styku s tekoucí ve slinách.