Lékařství


Anální trhliny

* Anální trhliny jsou lomy nebo praskliny v konečníku a řitního kanálu. Mohou být akutní nebo chronická.
* Anální trhliny jsou způsobeny především trauma, ale několik non-traumatické choroby jsou spojeny s anální trhliny a mělo by být podezřelé, pokud trhlin se vyskytují v neobvyklých místech.
* Hlavním příznakem análních trhlin je bolest v průběhu a po stolici. Krvácející, svědění, a těsnými vypouštění se může také vyskytnout.
* Anální trhliny jsou diagnostikovány a hodnoceny vizuální kontrola konečníku a řitního kanálu. Endoskopie a, méně obyčejně, gastrointestinální x-paprsky, může být nezbytné.
* Anální trhliny jsou zpočátku léčeni konzervativně přidáním velkém stoličku, změkčení stolice, konzumovat stravu s vysokým obsahem vlákniny, vyhnout se “ostrý” nebo špatně stravitelné potraviny, a využití sedací koupele.
* Masti, které obsahují anestetika, steroidy, nitroglycerin, kalciových kanálů a léky blokující se používají k léčbě anální praskliny, které se nedaří léčit za méně konzervativní léčby.
* Injekce botulotoxinu může být efektivní, pokud masti nejsou účinná. (Náklady na léčbu by byly výrazně sníženy, pokud toxin byly zabaleny v menších dávkách.)
* Chirurgie boční sphincterotomy je zlatý standard pro ošetřování análních fisur. Protože komplikace, však, je vyhrazena pro pacienty, kteří netolerují non-chirurgické léčby nebo u nichž nejsou-chirurgických zákroků se ukázaly být neúčinné.