Lékařství


Co je to purpura Henoch-Schönleinovy (HSP)?

Henoch-Schönleinova purpura (HSP) je forma zánětu cévy nebo vaskulitida. Existuje mnoho různých podmínek, které funkce vaskulitida. Každá z forem vaskulitidy inklinuje zahrnovat některé vlastnosti krevních cév. HSP postihuje malé lodě zvané kapiláry v kůži a často ledviny. HSP výsledky v kožní vyrážka (nejprominentnější přes zadek a za dolní končetiny) spojených s zánětem kloubů (artritida) a někdy křeče bolesti v břiše. Henoch-Schönleinova purpura je také označována jako anafylaktoidní purpura.

Co způsobuje HSP?

HSP se vyskytuje nejčastěji na jaře a často takto infekce v krku nebo dýchacích cest. HSP jeví jako neobvyklé reakce imunitního systému, který je v reakci na tuto infekci (buď bakterie nebo virus). Kromě infekce, léky mohou také vyvolat stav. HSP se vyskytuje nejčastěji u dětí, ale lidé všech věkových skupin, mohou být ovlivněny.

Jaké jsou příznaky HSP?

Klasicky, HSP způsobuje kožní vyrážka, bolest v břiše, a zánětem kloubů (artritida). Ne všechny funkce musí být přítomen pro diagnostiku. Vyrážka kožních lézí se objeví v gravitaci-závislých oblastí, jako nohy. Klouby nejčastěji postiženy s bolestí a otoky jsou kotníky a kolena. Pacienti s HSP může rozvinout horečka. Zánět krevních cév v ledvinách může způsobit krve a / nebo bílkoviny v moči. Vážné ledvin komplikace nejsou časté, ale mohou nastat.

Symptomy obvykle trvají zhruba měsíc. Recidiva nejsou časté, ale vyskytují.

Jak se HSP diagnostikována?

HSP je obvykle diagnostikována na základě typických kůži, Společné, a ledviny nálezy. Krku kultura, moči, a krevní testy na zánět a funkce ledvin jsou používány navrhnout diagnózu. Biopsie kůže, a méně často ledviny, mohou být použity k prokázání vaskulitida. Speciální barvení techniky (přímá imunofluorescence) z biopsie vzorku mohou být použity k dokumentu protilátek vklady IgA v krvi plavidel zapojených tkáně.