Lékařství


Co to znamená anafylaxe?

Chcete-li plně pochopit tento pojem, musíme se vrátit téměř 100 let. Příběh začíná na výletní lodi Prince Albert I z jachty Monaka. Princ pozval oba pařížské vědci provádět studie o toxinu produkovaného chapadla místní medúzy, Muž z Portugalska války. Karlovy Richet a Paul Portier byli schopni izolovat toxin a snažil se očkovat psy v naději na získání ochrany, or “profylaxe,” proti toxin. Oni byli zděšeni k závěru, že další velmi malých dávek toxinu nečekaně vyústil v novou dramatickou onemocnění, které se podílejí rychlý nástup dýchací potíže a vedlo k úmrtí do 30 minut. Richet a Portier nazval tento “anafylaxe” or “proti nebohraně.” Jsou správně usoudili, že imunitní systém se poprvé stane citlivější na alergen po několik týdnů a po re-expozici vůči stejnému alergen může způsobit těžkou reakci. Alergen je látka, která je cizí těla a může způsobit alergickou reakci u některých lidí.

Alergie fakta

* První zdokumentovaný případ předpokládá anafylaxe došlo v roce 2641 BC. když Menes, Egyptský pharaoh, záhadně zemřeli po vosa nebo sršeň žihadlo. Později, v Babylonian krát, Tam jsou dvě odlišné odkazy na úmrtí v důsledku vosí žihadla.
* Karlovy Richet získal Nobelovu cenu v roce 1913 pro jeho práci na anafylaxe.

Richet pokračoval naznačují, že alergen musí vést k výrobě látky, který pak citlivé psy reagovat tak na re-vystavení. Tato látka se ukázalo být IgE.

V první části 20. století, anafylaktické reakce byly nejčastěji způsobeny očkování proti tetanu záškrtu z koně séra. Dnes, lidské sérum se používá pro tetanus prevenci, a nejčastější příčiny anafylaxe jsou nyní penicilin a jiná antibiotika, bodnutí hmyzem, a některé potraviny.

Fakt alergie

V 1956, Mary Hewitt Loveless ukázalo, že injekce vosí jed může způsobit anafylaxe u jedinců alergických na vosy. Ona byla později použita vosa výpisů úspěšně imunizaci, jako jednotlivci.