Lékařství


Co je anémie?

Anémie je zdravotní stav, při kterém počet červených krvinek nebo hemoglobinu je nižší než normální. Normální úroveň hemoglobin se obecně liší u mužů a žen. Pro muže, chudokrevnost je obvykle definována jako hladina hemoglobinu nižší než 13.5 gram/100ml a ženy, pokud hemoglobinu nižší než 12.0 gram/100ml. Tyto definice se mohou mírně lišit v závislosti na zdroji a laboratorní použité referenční.

Může být dědičná anémie?

Ano, anémie může být genetická. Dědičné poruchy mohou zkrátit životnost-span červených krvinek a vést k anémii (for example, srpkovitou anémií). Dědičné poruchy mohou také způsobit chudokrevnost narušením produkci hemoglobinapříkladmple, alfa a beta thalasémií thalasemií).

V závislosti na stupni genetické abnormality, dědičná anémie může způsobit mírné, mírný, nebo těžká anémie. Vlastně, některé mohou být příliš těžké, aby byla kompatibilní s životem a může vést k úmrtí plodu (nenarozené dítě). Na druhé straně, Některé z těchto anémií jsou tak mírné, že nejsou patrné a jsou mimochodem odhalila během rutinní krevní práce.